Хамас е отхвърлил израелското предложение за шестседмично прекратяване на огъня в Газа, в което се призовава въоръжената групировка да предаде оръжията си, съобщи „Би Би Си“.
Високопоставен палестински служител, запознат с преговорите, заяви, че планът не поема ангажимент за прекратяване на войната или за изтегляне на израелските войски – ключови искания на Хамас – в замяна на освобождаването на половината от живите заложници, които тя държи.
Това се случва в момент, когато Израел продължава военната си офанзива в Газа.
При въздушен удар по полева болница в Хан Юнис е убит охранител и са ранени още 9 души, съобщиха от болницата.
Израелските сили за отбрана (ИОС) казаха, че са поразили ръководител на клетка на Хамас.
Междувременно една от агенциите на ООН предупреди, че „хуманитарната ситуация в Газа сега вероятно е най-лошата през последните 18 месеца от началото на военните действия“.
Вече 6 седмици Израел не е разрешавал никакви доставки през пропускателните пунктове в палестинската територия – най-дългото подобно спиране досега.
Агенциите на ООН категорично отхвърлят твърдението на Израел, че в Газа има достатъчно храна за дълго време, и предполагат, че блокадата може да наруши международното хуманитарно право.
Израелският министър-председател заяви, че блокирането на доставките има за цел да окаже натиск върху Хамас да освободи заложниците и да удължи прекратяването на огъня, което изтече на 1 март.
В същото време Службата по хуманитарни въпроси на ООН съобщи: „Партньорите на място съобщават за рязко увеличение на нападенията, които водят до масови жертви сред цивилното население и до разрушаване на част от останалата инфраструктура, необходима за поддържане на живота на хората.“
Твърди се, че Израел е представил последното си предложение за прекратяване на огъня на регионалните посредници в края на миналата седмица, само няколко дни след като министър-председателят Бенямин Нетаняху се срещна с президента на САЩ Доналд Тръмп във Вашингтон.
След това делегация на Хамас, ръководена от главния преговарящ Халил ал-Хайя, се срещна с представители на египетското разузнаване в Кайро.
„Израелското предложение, предадено на движението чрез Египет, изрично призоваваше за разоръжаване на Хамас без никакъв израелски ангажимент за прекратяване на войната или изтегляне от Газа. Поради това Хамас отхвърли предложението в неговата цялост“, каза високопоставен палестински служител.
Приема се, че това е първият път, когато Израел добавя разоръжаването на Хамас като условие за постигане на напредък в прекратяването на огъня – червена линия за групировката.
Палестинският служител обвини Израел, че губи време и се стреми единствено да върне заложниците, като същевременно удължава войната.
Смята се, че в Газа остават 59 заложници, от които 24 са живи.
На 15 април говорителят на военното крило на Хамас Абу Убайда заяви, че то е „изгубило контакт“ с група бойци, държащи израелско-американския заложник Едан Александър, след това, което той определи като „директен удар по местоположението им“.
Убайда не представи доказателства в подкрепа на това твърдение и не посочи кога е бил загубен контактът. Израел обяви, че избягва да нанася удари по места, където според него се държат заложници.
На 12 април Хамас разпространи видеозапис на 21-годишния войник, в който изглежда, че той говори под натиск и критикува израелското правителство.
Неотдавна освободени заложници разказаха колко от тях са били държани заедно с тях в ужасни условия под земята. Някои от тях са в лошо здравословно състояние и с неизлекувани наранявания.
Хамас съобщи, че е готов да върне всички държани в плен лица в замяна на пълно прекратяване на военните действия и пълно изтегляне на Израел от Газа.
Преди това тя предложи петима заложници в замяна на удължаване на примирието, но твърди, че е проявила гъвкавост по отношение на броя на заложниците, които трябва да бъдат освободени.
Израел възобнови бомбардировките си над Газа на 18 март, а след това поднови и наземните операции, като заяви, че се цели в Хамас. Министър-председателят заяви, че бъдещите преговори за прекратяване на огъня ще се проведат „под огън“.
На 15 април израелски военни самолети нанесоха удари по портата на Кувейтската полева болница в Ал-Маваси, претъпкана с палатки зона за разселени хора на брега близо до Хан Юнис в южната част на Газа, съобщи говорителят на болницата Сабер Абу Арар.
По думите му убитият е работил на мястото, а ранените са били както служители на болницата, така и пациенти. Повредени са три линейки и няколко палатки, използвани като приемна зона.
ЦАХАЛ каза, че е „ударил ръководителя на терористична клетка на Хамас и командир на бойна зона“ пред болницата.
Също така добави, че е използван „прецизен боеприпас“ за намаляване на щетите в района.
Нападението идва, след като генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че е „дълбоко разтревожен“ от неделния (на 13 април) удар по арабската болница „Ал-Ахли“ в град Газа.
Израел заяви, че е насочил удара си към сграда на мястото, която Хамас използва като „команден и контролен център“ – нещо, което групировката отрича.
Лекарите се опитаха да евакуират болницата, като заявиха, че ЦАХАЛ ги е предупредил само за 20 минути.
12-годишно момче, лекувано от наранявания на главата, е починало, тъй като грижите за него са били прекъснати. Болницата, която е била най-добре функциониращата в северната част на Газа, сега не работи и не може да приема нови пациенти.
„Съгласно международното хуманитарно право ранените и болните, медицинският персонал и медицинските съоръжения, включително болниците, трябва да бъдат уважавани и защитавани“, заяви говорителят на Гутериш.
Той допълни, че нападението е нанесло „тежък удар върху и без това опустошената система на здравеопазване в ивицата“, като добави, че при блокирането на помощта има сериозни опасения, че медицинските доставки вече са на изчерпване, както и запасите от храна и вода.
Генералният секретар на ООН изтъкна, че съгласно международното хуманитарно право окупиращата сила е длъжна да осигури помощ за цивилното население.