Search Suggestions
      сряда, 30.04.25
      Search Suggestions
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -

          Вторият мандат на Тръмп в числа

          Тази седмица се навършват 100 дни от началото на втория мандат на президента на САЩ Доналд Тръмп, които се считат за първото впечатление от всяка администрация.

          - Реклама -

          Този изкуствен, но траен праг има своите корени в президентството на Франклин Рузвелт. В рамките на няколко месеца след встъпването си в длъжност през 1933 г., той подписа десетки закони и укази, които помогнаха за облекчаване на финансовата криза в страната и поставиха началото на Новия курс.

          Първите 100 дни на Рузвелт бяха толкова продуктивни, че оттогава насам президентите се оценяват по този показател, както за ранните си постижения, така и за грешките си. Но първите 100 дни не могат да ни кажат много.

          „Погледнете Абрахам Линкълн. Съюзът буквално се разпадна през този период, а днес той се счита за един от най-великите ни президенти“, заяви Джулиан Зелизер, професор по история и публични дела в Принстънския университет, в предаването „Here & Now“ на NPR през 2021 г.

          Макар че първите 100 дни не определят непременно остатъка от мандата на един президент, те могат да предвещават приоритети, постижения и проблеми, които предстоят. Те могат да бъдат полезна отправна точка, за да се сравнят ранните действия на един президент с тези на предшествениците му и с обещанията, които е дал по време на кампанията си.

          Тръмп постигна множество рекорди през първите си 100 дни в Белия дом, но бързината на действията му също подчертава крехкостта на разчитането на президентските действия за утвърждаване на основните политики.

          Ето един поглед върху положението на втората администрация на Тръмп по 10 ключови показателя след 100 дни.

          Президентски укази: 142

          Според Федералния регистър и American Presidency Project, от 20 януари досега Тръмп е подписал 142 президентски указа.

          Републиканецът започна работа с пълна сила, като само през първата си седмица на поста подписа 37 президентски указа (без да се броят други изпълнителни действия като меморандуми и прокламации). В края на март той издаде 100-ния си указ, с което надмина рекорда на Рузвелт от 99 указа за 100 дни. 

          Според American Presidency Project, повечето от указите на Тръмп попадат в няколко основни категории: съкращаване на федералното правителство, външна политика и отбрана, имиграция и гранична сигурност, енергетика и природни ресурси, както и мита.

          Няколко от изпълнителните заповеди на Тръмп – включително тези за замразяване на чуждестранната помощ и забрана на транссексуалните войници да служат в армията – са временно блокирани от съдилищата, докато текат съдебни дела. Върховният съд ще изслуша аргументите през май по неговия указ за отмяна на гражданството по рождение.

          Законодателни актове, подписани от президента: 5

          За бъдещия президент е по-трудно да отмени законодателни актове, за разлика от изпълнителните заповеди, което означава, че това е един от начините да се измери дългосрочното влияние на президента върху страната.

          Тръмп е подписал само пет законопроекта, като първият от тях е Законът Лейкън Райли, който Конгресът прие точно преди той да встъпи в длъжност. Останалите са временен закон за финансиране и три резолюции по Закона за преразглеждане от Конгреса, с които се отменят правила от ерата на Байдън.

          Според History.com, той е подобрил рекорда на Джордж У. Буш от седем закона през 2001 г.

          За сравнение, Тръмп подписа 28 закона през първите 100 дни от първия си мандат през 2017 г. Байдън подписа 11 законопроекта през първите си 100 дни, най-забележителният от които е пакетът от мерки за подпомагане в размер на 1,9 трилиона долара за борба с коронавируса.

          Съдебни дела: над 200

          Много от действията на администрацията на Тръмп – не само указите – са оспорени в съда, особено тези, свързани с репресиите срещу имиграцията и усилията за съкращаване на федералната работна сила.

          Много от тях са в неопределено състояние, докато се изчакват решенията и обжалванията, което затруднява предоставянето на окончателен брой на делата.

          Системата за проследяване на съдебни дела на Just Security отчита 210 съдебни дела, включително четири, които са приключени, докато базата данни LawFare изброява най-малко 258.

          Одобрение: 42%

          Одобрението за Тръмп е 42%, което е спад от 45% през март, според проучване на NPR/PBS/Marist.

          По време на първия си мандат одобрението му никога не е надхвърляло 44%. Той напусна поста си през 2021 г. с одобрение от 38%, според проучване на NPR/PBS/Marist. Почти половината от анкетираните – 47% – заявиха, че Тръмп ще бъде запомнен като един от най-лошите президенти в историята.

          За разлика от него, Байдън завърши първите си 100 дни с одобрение от 53%, което е най-високият му рейтинг от встъпването му в длъжност.

          Но тази подкрепа беше изцяло по партийни линии – 93% от демократите одобряваха работата му, в сравнение с едва 12% от републиканците – и намаляваше през целия му президентски мандат. Байдън напусна поста с рейтинг на одобрение от 42%, според проучване на NPR/PBS News/Marist от януари 2025 г.

          Помилвания: 39, плюс стотици обвиняеми от 6 януари

          Според Министерството на правосъдието, Тръмп е помилвал 39 лица и организации от встъпването си в длъжност.

          Едно от първите действия му като президент беше да издаде „пълно, цялостно и безусловно помилване“ на всички осъдени за престъпления, свързани с щурма на Капитолия на 6 януари.

          С този ход бяха помилвани около 1500 обвиняеми, десетки от които имаха предишни криминални досиета.

          С тази прокламация бяха смекчени и присъдите на 14 лица, обвинени във връзка с 6 януари – всички те свързани с екстремистките групи Oath Keepers и Proud Boys, които планираха елементи от нападението.

          Помилването дойде часове след началото на втория мандат на Тръмп. През първия си мандат той не издаде помилване до август 2017 г., около половин година след встъпването си в длъжност. Байдън издаде първото си помилване повече от година след началото на президентството си, през април 2022 г.

          Федерални съкращения: десетки хиляди

          Една от отличителните черти на втория мандат на Тръмп е фокусът му върху рационализирането на федералната работна сила чрез създаването на Министерството на правителствената ефективност (DOGE).

          Водената от Илон Мъск служба в Белия дом ефективно разформирова множество агенции, предостави си достъп до множество чувствителни информационни системи и организира уволненията на десетки хиляди федерални служители.

          Прессекретарят на Белия дом Каролин Лийвит заяви през февруари, че 75 000 федерални служители са приели първото от двете предложения за изкупуване на трудовите им договори, наречени „Fork in the Road“ (Разклонение на пътя).

          Но е трудно да се определи колко точно федерални служители са напуснали работата си, било то чрез съкращения или по собствено желание.

          Масовите съкращения бяха проведени толкова хаотично, че някои служители по-късно бяха възстановени или уволненията им бяха отменени чрез различни правни обжалвания. И след 100 дни няма много доказателства в подкрепа на твърденията на официалните лица, че DOGE спестява значителни средства на агенциите, както съобщава NPR.

          Имиграция: 7180 преминавания на границата през март

          Репресивната политика на Тръмп по отношение на имиграцията е друга отличителна черта на мандата му досега. Той засилва контрола по границите и масовите депортации.

          Американската митническа и гранична служба съобщи, че през месец март са регистрирани едва 7180 преминавания на югозападната граница. Това е най-ниският брой в историята и драстичен спад в сравнение с месечната средна стойност за предходните четири години, която е 155 000.

          Преминаванията на югозападната граница вече бяха в спад, когато Тръмп встъпи в длъжност през януари. Те намаляваха през цялата 2024 г. след ръст през 2023 г.

          Имиграцията беше основен акцент в кампанията на републиканеца, в която той обеща да проведе най-голямата програма за депортиране в историята на САЩ. Оттогава администрацията му арестува, задържа и депортира имигранти с и без легален статут – макар и не без съпротива, включително от Върховния съд.

          Мита: средна ефективна ставка от 28%

          Тръмп също така заплаши, прие и отложи серия от мита върху стоки от страни по целия свят, а последвалата несигурност разтърси световните пазари и предизвика опасения от рецесия в страната.

          Администрацията му прие базова митническа ставка от 10% върху всички вносни стоки и 25% върху стомана, алуминий, автомобили и автомобилни части. Тя наложи и специфични мита за Китай, Канада и Мексико, а до началото на юли трябва да преговаря за „реципрочни“ мита с десетки други страни.

          Към средата на април, според Yale Budget Lab, американските потребители са изправени пред средна ефективно мито от 28% — най-високото от 1901 г. насам.

          Инфлация: 2,4% през март

          По време на предизборната кампания Тръмп обеща да „сложи край на инфлацията“ още от първия ден. Това беше проблем през цялото управление на Байдън. През юни 2022 г. инфлацията достигна 40-годишен връх от 9%, изострен от проблеми в веригата на доставки, свързани с пандемията от Ковид-19 и войната между Русия и Украйна.

          Сто дни по-късно обаче инфлацията остава проблем. Годишната инфлация спадна до 2,4% през март, достигайки 6-месечно дъно. Икономистите обаче предупреждават, че облекчението може да бъде краткотрайно, тъй като се очаква последиците от търговската война на Тръмп да доведат до покачване на цените през следващите месеци.

          Тази седмица се навършват 100 дни от началото на втория мандат на президента на САЩ Доналд Тръмп, които се считат за първото впечатление от всяка администрация.

          - Реклама -

          Този изкуствен, но траен праг има своите корени в президентството на Франклин Рузвелт. В рамките на няколко месеца след встъпването си в длъжност през 1933 г., той подписа десетки закони и укази, които помогнаха за облекчаване на финансовата криза в страната и поставиха началото на Новия курс.

          Първите 100 дни на Рузвелт бяха толкова продуктивни, че оттогава насам президентите се оценяват по този показател, както за ранните си постижения, така и за грешките си. Но първите 100 дни не могат да ни кажат много.

          „Погледнете Абрахам Линкълн. Съюзът буквално се разпадна през този период, а днес той се счита за един от най-великите ни президенти“, заяви Джулиан Зелизер, професор по история и публични дела в Принстънския университет, в предаването „Here & Now“ на NPR през 2021 г.

          Макар че първите 100 дни не определят непременно остатъка от мандата на един президент, те могат да предвещават приоритети, постижения и проблеми, които предстоят. Те могат да бъдат полезна отправна точка, за да се сравнят ранните действия на един президент с тези на предшествениците му и с обещанията, които е дал по време на кампанията си.

          Тръмп постигна множество рекорди през първите си 100 дни в Белия дом, но бързината на действията му също подчертава крехкостта на разчитането на президентските действия за утвърждаване на основните политики.

          Ето един поглед върху положението на втората администрация на Тръмп по 10 ключови показателя след 100 дни.

          Президентски укази: 142

          Според Федералния регистър и American Presidency Project, от 20 януари досега Тръмп е подписал 142 президентски указа.

          Републиканецът започна работа с пълна сила, като само през първата си седмица на поста подписа 37 президентски указа (без да се броят други изпълнителни действия като меморандуми и прокламации). В края на март той издаде 100-ния си указ, с което надмина рекорда на Рузвелт от 99 указа за 100 дни. 

          Според American Presidency Project, повечето от указите на Тръмп попадат в няколко основни категории: съкращаване на федералното правителство, външна политика и отбрана, имиграция и гранична сигурност, енергетика и природни ресурси, както и мита.

          Няколко от изпълнителните заповеди на Тръмп – включително тези за замразяване на чуждестранната помощ и забрана на транссексуалните войници да служат в армията – са временно блокирани от съдилищата, докато текат съдебни дела. Върховният съд ще изслуша аргументите през май по неговия указ за отмяна на гражданството по рождение.

          Законодателни актове, подписани от президента: 5

          За бъдещия президент е по-трудно да отмени законодателни актове, за разлика от изпълнителните заповеди, което означава, че това е един от начините да се измери дългосрочното влияние на президента върху страната.

          Тръмп е подписал само пет законопроекта, като първият от тях е Законът Лейкън Райли, който Конгресът прие точно преди той да встъпи в длъжност. Останалите са временен закон за финансиране и три резолюции по Закона за преразглеждане от Конгреса, с които се отменят правила от ерата на Байдън.

          Според History.com, той е подобрил рекорда на Джордж У. Буш от седем закона през 2001 г.

          За сравнение, Тръмп подписа 28 закона през първите 100 дни от първия си мандат през 2017 г. Байдън подписа 11 законопроекта през първите си 100 дни, най-забележителният от които е пакетът от мерки за подпомагане в размер на 1,9 трилиона долара за борба с коронавируса.

          Съдебни дела: над 200

          Много от действията на администрацията на Тръмп – не само указите – са оспорени в съда, особено тези, свързани с репресиите срещу имиграцията и усилията за съкращаване на федералната работна сила.

          Много от тях са в неопределено състояние, докато се изчакват решенията и обжалванията, което затруднява предоставянето на окончателен брой на делата.

          Системата за проследяване на съдебни дела на Just Security отчита 210 съдебни дела, включително четири, които са приключени, докато базата данни LawFare изброява най-малко 258.

          Одобрение: 42%

          Одобрението за Тръмп е 42%, което е спад от 45% през март, според проучване на NPR/PBS/Marist.

          По време на първия си мандат одобрението му никога не е надхвърляло 44%. Той напусна поста си през 2021 г. с одобрение от 38%, според проучване на NPR/PBS/Marist. Почти половината от анкетираните – 47% – заявиха, че Тръмп ще бъде запомнен като един от най-лошите президенти в историята.

          За разлика от него, Байдън завърши първите си 100 дни с одобрение от 53%, което е най-високият му рейтинг от встъпването му в длъжност.

          Но тази подкрепа беше изцяло по партийни линии – 93% от демократите одобряваха работата му, в сравнение с едва 12% от републиканците – и намаляваше през целия му президентски мандат. Байдън напусна поста с рейтинг на одобрение от 42%, според проучване на NPR/PBS News/Marist от януари 2025 г.

          Помилвания: 39, плюс стотици обвиняеми от 6 януари

          Според Министерството на правосъдието, Тръмп е помилвал 39 лица и организации от встъпването си в длъжност.

          Едно от първите действия му като президент беше да издаде „пълно, цялостно и безусловно помилване“ на всички осъдени за престъпления, свързани с щурма на Капитолия на 6 януари.

          С този ход бяха помилвани около 1500 обвиняеми, десетки от които имаха предишни криминални досиета.

          С тази прокламация бяха смекчени и присъдите на 14 лица, обвинени във връзка с 6 януари – всички те свързани с екстремистките групи Oath Keepers и Proud Boys, които планираха елементи от нападението.

          Помилването дойде часове след началото на втория мандат на Тръмп. През първия си мандат той не издаде помилване до август 2017 г., около половин година след встъпването си в длъжност. Байдън издаде първото си помилване повече от година след началото на президентството си, през април 2022 г.

          Федерални съкращения: десетки хиляди

          Една от отличителните черти на втория мандат на Тръмп е фокусът му върху рационализирането на федералната работна сила чрез създаването на Министерството на правителствената ефективност (DOGE).

          Водената от Илон Мъск служба в Белия дом ефективно разформирова множество агенции, предостави си достъп до множество чувствителни информационни системи и организира уволненията на десетки хиляди федерални служители.

          Прессекретарят на Белия дом Каролин Лийвит заяви през февруари, че 75 000 федерални служители са приели първото от двете предложения за изкупуване на трудовите им договори, наречени „Fork in the Road“ (Разклонение на пътя).

          Но е трудно да се определи колко точно федерални служители са напуснали работата си, било то чрез съкращения или по собствено желание.

          Масовите съкращения бяха проведени толкова хаотично, че някои служители по-късно бяха възстановени или уволненията им бяха отменени чрез различни правни обжалвания. И след 100 дни няма много доказателства в подкрепа на твърденията на официалните лица, че DOGE спестява значителни средства на агенциите, както съобщава NPR.

          Имиграция: 7180 преминавания на границата през март

          Репресивната политика на Тръмп по отношение на имиграцията е друга отличителна черта на мандата му досега. Той засилва контрола по границите и масовите депортации.

          Американската митническа и гранична служба съобщи, че през месец март са регистрирани едва 7180 преминавания на югозападната граница. Това е най-ниският брой в историята и драстичен спад в сравнение с месечната средна стойност за предходните четири години, която е 155 000.

          Преминаванията на югозападната граница вече бяха в спад, когато Тръмп встъпи в длъжност през януари. Те намаляваха през цялата 2024 г. след ръст през 2023 г.

          Имиграцията беше основен акцент в кампанията на републиканеца, в която той обеща да проведе най-голямата програма за депортиране в историята на САЩ. Оттогава администрацията му арестува, задържа и депортира имигранти с и без легален статут – макар и не без съпротива, включително от Върховния съд.

          Мита: средна ефективна ставка от 28%

          Тръмп също така заплаши, прие и отложи серия от мита върху стоки от страни по целия свят, а последвалата несигурност разтърси световните пазари и предизвика опасения от рецесия в страната.

          Администрацията му прие базова митническа ставка от 10% върху всички вносни стоки и 25% върху стомана, алуминий, автомобили и автомобилни части. Тя наложи и специфични мита за Китай, Канада и Мексико, а до началото на юли трябва да преговаря за „реципрочни“ мита с десетки други страни.

          Към средата на април, според Yale Budget Lab, американските потребители са изправени пред средна ефективно мито от 28% — най-високото от 1901 г. насам.

          Инфлация: 2,4% през март

          По време на предизборната кампания Тръмп обеща да „сложи край на инфлацията“ още от първия ден. Това беше проблем през цялото управление на Байдън. През юни 2022 г. инфлацията достигна 40-годишен връх от 9%, изострен от проблеми в веригата на доставки, свързани с пандемията от Ковид-19 и войната между Русия и Украйна.

          Сто дни по-късно обаче инфлацията остава проблем. Годишната инфлация спадна до 2,4% през март, достигайки 6-месечно дъно. Икономистите обаче предупреждават, че облекчението може да бъде краткотрайно, тъй като се очаква последиците от търговската война на Тръмп да доведат до покачване на цените през следващите месеци.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          Карни обеща да поведе „обединена Канада“ срещу Тръмп след победата на изборите

          Премиерът Марк Карни обеща да се изправи срещу президента на САЩ Доналд Тръмп с "преобладаващата положителна сила" на обединена Канада след драматичната победа на...

          1 убит и 39 ранени след руски удари по Днипро и Харков

          Руски удари по украинските градове Днипро и Харков през нощта са оставили най-малко един човек мъртъв и 39 ранени, съобщиха властите. Ударите дойдоха, след като...

          Ким Чен Ун планира ядрено въоръжаване на военноморските сили на Северна Корея

          Севернокорейският лидер Ким Чен Ун е наредил да се предприемат мерки за ускоряване на въоръжаването на военноморските кораби с ядрени оръжия.Ким е издал директивата...

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ

          Зареждане…

          Зареждане…

          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          Search Suggestions
              Search Suggestions