„И двете дела срещу мен са абсолютно поръчкови и са политически поръчани. По „Белене“ поръчката беше от Бойко Борисов, по „Бобов дол“ – също. По „Белене“ стана, след като на нас ни върнаха реакторите, през 2016 г.“ Това коментира в предаването „ЕвроДикоф“ по телевизия „Евроком“ бившият енергиен министър Румен Овчаров.
Той допълни, че делото за фалита на „Мини Бобов дол“ е също от края на 2016 г., след като бизнесменът Христо Ковачки решава да фалира дружеството, а тогавашните депутати от БСП Мая Манолова и Жельо Бойчев слизат под земята, за да подкрепят стачката на миньорите. По този случай Овчаров уточни, че делото е било възобновено три дни преди изтичането на давността му.
Овчаров каза още, че през 2005-2006 г., когато той е бил министър в кабинета „Станишев“, мините са били пред фалит със задължения в размер на 70 милиона лева. Той разкри, че постановлението на прокуратурата за привличането му като обвиняем е било променяно 6 пъти, а две съдилища са променяли самия състав на престъплението.
Овчаров съобщи, че ще заведе дела, след като всички присъди са отменени от ВКС, а впоследствие прокуратурата е поискала прекратяване поради изтичане на давност.
„Аз казах „не“, искам да се прекрати поради липса на престъпление“, каза още бившият министър.
Той добави, че преди седмица на среща на парламентарната група на БСП от периода 2005-2009 премиерът на тогавашното правителство Сергей Станишев е определил изкарването на пълен мандат като „голям успех“. Самият Овчаров обаче го е поправил, че то е било такъв за цяла България, защото „2006, 2007 и 2008 г.са най-успешните за целия период след 1989 г.“ Като доказателство той отбеляза ръст на БВП от 6,1% за 2006 г., 6,3% за 2007 г. и 6% за 2008 г., а чуждестранните инвестиции тогава са в размер на 40 милиарда евро за трите години. Тези данни са позволили двойно увеличаване на заплатите и пенсиите, както и най-дългия отпуск по майчинство в целия ЕС.
Като друга главна причина за ръста на икономиката Овчаров определи активната намеса на държавата и въвеждането на плоския данък.
„Никой не им казваше „10% – Банкя, 10% – Бояна, 30% – не-знам-къде-си,“ категоричен беше Овчаров.