Генералният секретар на НАТО Марк Рюте иска съюзниците да се споразумеят на срещата на върха през юни да достигнат 5% от БВП за разходи за отбрана до 2032 г.
Това заяви министър-председателят на Нидерландия Дик Схоф, предаде АФП.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска от съюзниците на Вашингтон в НАТО да увеличат военните си разходи до 5% от БВП. Това е ниво, което в момента не достига нито един от тях.
Схоф каза, че Рюте е изпратил писмо до 32-те държави членки на НАТО, в което ги призовава през следващите 7 години да достигнат 3,5% от БВП за „твърди военни разходи“ и 1,5% от БВП за „свързани разходи, като инфраструктура, киберсигурност и други“.
На срещата на върха в Хага следващия месец Тръмп ще окаже натиск върху Европа и Канада да увеличат целевите разходи на НАТО.
Рюте отказа да потвърди обсъжданите цифри. Той обаче посочи, че в рамките на НАТО се провеждат „вътрешни дискусии“.
Дипломати от алианса, говорещи при условие за анонимност, заявиха, че предложението, разпространено миналата седмица, предвижда увеличаване на преките военни разходи с 0,2% всяка година до 2032 г.
Те обясниха, че обсъжданията на новата цел са в начален етап и все още няма ясни признаци, че ще има консенсус за цифрите.
Параметрите на това, което може да бъде включено в 1,5% от свободно свързаните разходи за отбрана, все още предстои да бъдат определени, казаха те.
Тръмп отдавна обвинява съюзниците на Вашингтон, че не изразходват достатъчно средства за отбраната си и се възползват от щедростта на САЩ.
Американският президент стигна дотам, че заплаши да не защитава страните, които не харчат достатъчно за армията си.
Европейските държави увеличиха разходите си за отбрана след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г., но Рюте твърди, че те трябва да бъдат значително по-високи, за да се предпазят от Москва.
Миналата година 22 от 32-те членки на НАТО достигнаха сегашния праг от 2% разходи за военните си сили.
Редица страни като Италия, Испания, Канада и Белгия, които все още не са достигнали това ниво, обещаха да го достигнат през 2025 г.
Миналата година САЩ похарчиха 3,19% от своя БВП за отбрана, оставайки зад страните от източния фланг – Полша, Естония и Литва, които са близо до Русия.
Вашингтон обаче остава най-големият военен инвеститор в НАТО в абсолютно изражение. През миналата година е направил 64% от всички разходи за отбрана.