Search Suggestions
      четвъртък, 28.11.24
      Search Suggestions

          Над 4 000 пациенти – без животоподдържащо лекарство

          Над 4 000 пациенти в България, болни от лупус, ревматоиден артрит, системна склероза и синдром на Сьогрен, са поставени пред неочаквано изпитание. В дните на извънредно положение у нас и световна пандемия, те са принудени да се страхуват за живота си не само заради ниския си имунитет срещу вируса, но и заради липса на пазара на изключително важно за тях лекарство. 

          В отворено писмо, адресирано тази сутрин до председателя на Националния оперативен щаб ген.-майор Венцислав Мутафчийски, Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България поставя въпроса, търсейки адекватно решение.

          По думите им, през 2019-та спира производството на медикамента Rezochin. Малко по-късно болните откриват негово аналог, който обаче не се внася в България. Месеци наред те успяват да си го набавят, посредством свои познати от други държави. 

          И така доскоро, когато става ясно, че аналогът, съдържащ основно хидроксихлороквин сулфат, повлиява благоприятно лицата с коронавирус. Това води до много бързо и масово изкупуване на лекарството в  наличната аптечна мрежа и на практика не остават количества за болните от лупус и ревматоиден артрит, за които алтернатива няма.

          В момента има вече забрана за вземане на медикамента от лица, които не са с посочените хронични болести, като той се издава само с рецепта от съответния специалист, но количествата вече са малко и не се продава на чужденци.

          В тази връзка, от Организацията на пациентите с ревматологични заболявания молят за облекчаване на режима за лицензиране, за да имат интерес филмите у нас да го внесат и да не стигне до драстично влошаване на болните, което, по думите им, може да има и фатални последици за тях.

           

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions