Астрономи са открили странен обект в нашата галактика, който проблясва на всеки 44 минути – и не прилича на нищо, което сме виждали досега, съобщава уебсайтът „Knowridge“.
Наречен ASKAP J1832-0911, този мистериозен обект излъчва изблици от радиовълни и рентгенови лъчи, което го прави рядка и загадъчна находка в нощното небе.
Обектът е открит от международна група учени, ръководена от изследователи от Международния център за радиоастрономически изследвания (ICRAR) в Австралия.
Те за първи път забелязали ASKAP с помощта на радиотелескопа ASKAP в Западна Австралия, който може да сканира големи области от небето.
По щастлива случайност, в същия момент рентгеновата обсерватория „Чандра“ на НАСА наблюдаваше същата област от небето. Това позволи на екипа да засече обекта, който проблясваше както в радио, така и в рентгенови сигнали.
Това е първият път, когато астрономите наблюдават дългопериоден преходен обект (LPT), излъчващ рентгенови лъчи. LPT са нов клас космически явления, които излъчват сигнали на всеки няколко минути или дори часа, вместо по-бързите изблици, наблюдавани при повечето известни обекти в космоса.
Учените все още не знаят точно какво ги причинява или защо пулсират с толкова бавни и редовни интервали.
Водещият изследовател д-р Зитенг (Анди) Уан от Университета Къртин казва, че откриването на рентгенови лъчи от този обект е било като „да търсиш игла в купа сено“, защото рентгеновите телескопи като „Чандра“ наблюдават само малка част от небето, в сравнение с широкия обхват на ASKAP.
Досега са открити само около десет LPT, и нито един от тях не е бил наблюдаван в рентгенови лъчи – досега.
Това ново откритие добавя важна част към пъзела. Рентгеновите лъчи са по-енергични от радиовълните, така че всяко обяснение трябва да отчита как един обект може да излъчва и двата вида сигнали.
Учените имат няколко идеи. Една от възможностите е, че ASKAP J1832-0911 е магнетар, който е вид мъртва звезда със свръхсилно магнитно поле.
Друга възможност е, че може да се касае за двойна система – двойка звезди, които се въртят една около друга – където едната е магнетизирана бяла джудже. Но дори и тези теории не обясняват напълно какво се случва.
Разположен на около 15 000 светлинни години от Земята, ASKAP J1832-0911 може да доведе до важни открития в астрофизиката.
И тъй като откриването на един такъв обект предполага, че може да има много повече, изследователите се надяват, че бъдещи проучвания ще разкрият още повече от тези странни космически обекти.
Все нещо те откриват, как не им омръзна