Будьо/Глимт надви Динамо Загреб с 1:0

Така Динамо ще трябва да прави обрат на „Максимир“ след седмица

2 годиниФутбол 1 Симеон Кисьов

Миналогодишният четвъртфиналист в Лигата на конференциите Будьо/Глимт спечели с минималното 1:0 първия плейофен двубой от Шампионската лига срещу Динамо Загреб. Така норвежкият тим продължава страхотната си победна серия в квалификациите на най-силния европейски клубен турнир, като няма допуснат гол на своя стадион „Аспмира“.

В герой за тима се превърна Амал Пелегрино, който вкара единственото попадение за тима, който през миналата година игра в една група с ЦСКА в Лигата на конфееренциите.

Първото полувреме на мача отвъд полярния кръг бе доминирано от домакините, които закономерно стигнаха до гол. В 37-ата минута Йоел Мвука центрира много добре в наказателното поле, където Пелегрино стигна пръв до топката и с глава я прати в мрежата на Доминик Ливакович.

Динамо, който в миналия кръг отстрани българския шампион Лудогорец, се впусна в атаки след почивката.

Попадение на Бруно Петкович в 71-ата минута не бе зачетено заради засада. Хърватският национал имаше страхотен шанс четири минути преди края на редовното време, когато бе изведен сам срещу Никита Хайкин, но прати топката покрай левия страничен стълб. Така Динамо ще трябва да прави обрат на „Максимир“ след седмица.

Финалистът в последното издание на Лига Европа Глазгоу Рейнджърс не успя да победи ПСВ Айндховен в изключително драматичен мач в Шотландия, завършил 2:2 след попадения на Антонио Чолак и Том Лоурънс за домакините и Ибрахим Сангаре и Армандо Обиспо за гостите.

Тимът от Нидерландия бе този, който нанесе първия смъртоносен удар в срещата. В 37-ата минута Джордан Тезе пусна топката в наказателното поле на Джон Маклафлин, където пръв до нея стигна Ибрахим Сангаре и прати топката в лявата част на вратата.

Авансът на ПСВ просъществува само 3 минути, тъй като Джеймс Тавърниър центрира перфектно от дясното крило в наказателното поле в 40-ата минута. Там Антонио Чолак се измъкна от защитата на „филипсите“ и с удар по земя изравни за радост на феновете по трибуните.

Домакините стигнаха до пълен обрат двадесет минути преди края на редовното време. Тогава Том Лоурънс стреля от далеч, а стражът на ПСВ Валтер Бенитес допусна груба грешка, която коства попадение във вратата му.

Все пак, тимът на Рууд Ван Нистелрой изравни. Това се случи само 8 минути след втория гол на Рейнджърс. Коди Гакпо центрира от корнер. В наказателното поле Армандо Обиспо се извиси над защитата на домакините и с глава порази вратата на Маклафлин – 2:2.

В третият мач от днешните плейофи на най-силния европейски клубен турнир Копенхаген взе гол аванс срещу Трабзонспор, побеждавайки го на „Паркен“ с 2:1. Точни за датския тим бяха Виктор Клаесон и Лукас Лерагер. Тасос Бакасетас пък вкара за турския тим и така запази интригата за реванша жива.

„Лъвовете“ вдигнаха феновете си на крака още в 9-ата минута. Тогава Расмус Фалк подаде добре в наказателното поле към Виктор Клаесон. Той не се поколеба и с хубав изстрел прати топката в долния ляв ъгъл на вратата на турския шампион.

Три минути след началото на второто полувреме копенхаген удвои. Пеп Биел центрира от ъглов удар вляво от вратата на Трабзонспор. В наказателното поле Денис Вавро надскочи всички и с глава насочи топката към далечната греда. Там съвсем сам бе оставен Лукас Лерагер, който от 2-3 метра не сгреши и се разписа.

Гостите от Турция върнаха едно попадение в 79-ата минута, когато Тасос Бакасетас стреля много силно от дистанция. Матю Райън се хвърли за топката, но не успя да я спре по пътя й към мрежата му.