София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

СБЖ: Правата на журналистите трябва да са гарантирани законодателно

СБЖ е внесъл преди две години свои предложения за промени в НС

5 годиниОбщество 2 Боряна Райчева

Председателката на УС на СБЖ Снежана Тодорова настоява да бъде даден ход на внесените от над две години в НС предложения на СБЖ за законодателни промени в защита на свободата на словото, журналистическия труд и журналистическите права. Това написаха в сайта на Съюза на българските журналисти относно ареста на фоторепортера Веселин Боришев при изпълнение на журналистическите му задължения. Те отбелязват и кризисната ситуация около радиоводещата Силвия Великова.

Снежана Тодорова заяви пред сайта на СБЖ следното:

„Крайно обезпокоителна е поредната тревожна новина за посегателство над журналистическия труд и журналистическите права - арестът на фоторепортера от „Клуб Z” Веселин Боришев при изпълнение на журналистическите му задължения. Станахме свидетели и на кризисна ситуация около радиоводещата и съдебна репортерка на програма „Хоризонт” на БНР Силвия Великова, като развръзката, както се разбра, е дошла след обаждане от премиера Бойко Борисов.

Случаите с журналисти, които са обект на натиск, посегателства, лишаване от работа, преки и непреки заплахи се множат непрекъснато и нагнетяват отровна среда за журналистическата професия, а и за демокрацията в обществото ни като цяло.

Винаги заставайки на страната на журналистите, техните права и свободата на словото, СБЖ отдавна настоява за изработване на законодателни гаранции, защитаващи журналистическия труд. Правата на журналистите в една правова държава трябва да са гарантирани законодателно, а не с премиерски обаждания.

За пореден път държа да напомня, че СБЖ преди вече повече от две години е внесъл в НС свои предложения за законодателни промени, които да осигурят гаранции за журналистическия труд и свободата на словото. Но и досега Комисията по културата и медиите не им е дала ход. В същото време скорострелно бе приет спорният пакет от законодателни поправки, станал известен като „медийния закон Пеевски”.

Дано журналистическата ни солидарност укрепва и дано цялата ни гилдия и общество проявят сила и упоритост, за да можем да постигнем наистина реални и демократични гаранции за защита на журналистическия труд, журналистическите права и свободата на словото.”