На местните избори 2023 година се случи нещо историческо. За първи път от 2006 година насам кметът на София няма да бъде от партия ГЕРБ. След мандатите на Бойко Борисов и Йорданка Фандъкова (2), софиянци преустановиха доверието си към ГЕРБ. Когато загубиш столицата, резонно вече може да се мисли за цялостна промяна в управленския модел на страната. Това пише в своя статия за „Критично.бг“ журналистът Тодор Беленски.
Пред софиянци се отвори и още една историческа възможност. За първи път от 1990 година насам, кмет да стане човек, издигнат от леви сили. Още по-интересното е, че кандидат на десните е мастит представител на бившата комунистическа номенклатура. Което никак не е рядко явление при съвременните партии с десен етикет в страната ни.
Шамарът за ГЕРБ е изключително звучен. Кандидатът на партията Антон Хекимян получава доверието на едва 17.88% от гласувалите в столицата (при около 50% от обработените протоколи), което е огромна разлика спрямо спечелените от Йорданка Фандъкова 36.37%. От това се възползват както кандидата на ПП/ДБ/СПАСИ СОФИЯ Васил Терзиев, така и подкрепената от широка коалиция БСП/ЛЕВИЦАТА/АТАКА и други по-малки партии.
Моделът ГЕРБ изглежда сериозно разклатен и в други областни центрове. Във Варна първи отново е техният кандидат Иван Портних, но с много по-слаб резултат. През 2019 година той беше на косъм да спечели още на първи тур с 49,29% от гласовете, докато към този момент той печели едва 26.57%. Кандидатът на ПП/ДБ Благомир Коцев е много близо до него с 21.56%. Тук традиционно силни са от Възраждане, които вдигат своя резултат с 18.71% спрямо 14.30% на предния вот, но този път техният кандидат не отива на балотаж. БСП отбелязва сериозен спад във Варна с цели 8 процентни пункта надолу.
В друг бастион на ГЕРБ Велико Търново отново първи е техният кандидат Даниел Панов, но с цели 18% по надолу от предишния си резултат. Там на балотаж отново ще се изправи срещу представител на ПП/ДБ в лицето на Йордан Терзийски. И тук има сериозен отлив от избиратели на БСП, които губят повече от 10 процентни пункта. Трета сила и в старата столица е Възраждане. Огромен отлив от ГЕРБ има и във Видин, където местният кандидат получава едва 19.18% от гласовете. Макар и да стига до балотажа, това е много нисък резултат спрямо предишните 32.12 % за представителя на ГЕРБ. Тук кандидатът на СДС/НДСВ получава сериозно предимство на първи тур с 37.41% от гласовете. Отливът на БСП и тук е голям с цели 13 процентни пункта.
Габрово също вече не е същият бастион за ГЕРБ. Макар и местният кандидат Таня Христова да води убедително с малко над 47 % от гласовете, това е голям отлив спрямо 58% на предишните избори. Тук с фотофиниш до балотаж достигна кандидатът на Възраждане с под процент разлика пред представителя на ПП/ДБ Ралица Манолова. В Добрич също предстои балотаж, като местната коалиция ДБГ (ДБГ, ИТН, НДСВ, ССД, ГН и ВМРО-БНД) е едни гърди пред кандидата на ГЕРБ с шест процентни пункта разлика. ГЕРБ отново записва по-слаб резултат спрямо първия тур на предните избори с около 8% по-нисък резултат.
В Кюстендил макар и в коалиция с ВМРО, ДБГ и още куп партии кандидатът на ГЕРБ Петър Паунов записва резултат от едва 28.45% спрямо 54.96 и победа на първи тур на предишния местен вот. На балотаж с него отива независимият кандидат Здравко Милев.
В Ловеч ГЕРБ леко вдигат резултата си в 2% до 30, но в балотажа има все пак преодолима разлика спрямо кандидата на Има такъв народ/Български възход Страцимир Петков, който е с 19.26%. БСП и тук има сериозен отлив с 16 процента надолу спрямо преди четири години, а на трето място е позициониран кандидат на ПП/ДБ.
В Плевен ГЕРБ също губи позиции с 10% пункта назад спрямо предните избори, но същият тренд се наблюдава и при местния кмет Георг Спартански. Там предстои интересен балотаж с минимални разлики.
В Пловдив има лек отлив от гласовете за ГЕРБ с 3%, като тук на балотаж отново ще има представител на ПП/ДБ, за разлика от предишните избори, когато до балотаж стигна кандидат, подкрепен от ВМРО/НФСБ.
В Русе ГЕРБ има отново сериозен отлив от 10%, докато местния кмет от БСП Пенчо Милко дори увеличава резултата си и влиза в балотажа с много голяма преднина.
В Силистра кандидатът на ГЕРБ също записва много по-слаб резултат с 12% надолу, докато независимият кандидат Александър Сабанов беше близо дори до победа от първи тур с резултат от 46.67% от гласовете.
В Сливен ГЕРБ отново са първи, но пак с 11% по-нисък резултат. До балотаж срещу ГЕРБ достига кандидатът на Пряка Демокрация Пламен Стоянов, спечелил 21.73% от гласовете. Кандидатът на БСП Кольо Милев пада стремглаво надолу до 8% спрямо 24.33% и балотаж предишният път.
В Смолян ГЕРБ още са първи, но с цели 13% по-ниска подкрепа за Николай Мелемов. До балотаж отново достига Стефан Сабрутев, който вече е на само 6% разлика спрямо Мелемов, но вече не представлява БСП за България, а ДВИЖЕНИЕ НАШИЯТ ГРАД.
Сериозен успех записва кметът на Търтовище Дарин Димитров от ГЕРБ, който е сред малкото представители на партията с вдигане на резултата и победа още на първи тур. Не такъв успех има кметът на ГЕРБ в Хасково Станислав Дечев. Този път той не успя да спечели победата от първи тур и ще трябва да се бори с конкуренцията на независимият кандидат Станислав Ставрев на втори тур.
В Шумен също има отлив от ГЕРБ, като тук след първи тур кандидатът на БСП Христо Христов дори води преди втория тур срещу представителя на ГЕРБ Георги Колев.
Все пак ГЕРБ има своите кметове отличници, които печелят още на първи тур. Това са кметът на Бургас Димитър Николов (който все пак губи 5% подкрепа, но печели убедително с 60%), кметът на Враца Калин Каменов (също с 5% надолу, но убедителен с 67% подкрепа, кметът на Монтана Златко Живков (макар и с 9% надолу) и Живко Тодоров в Стара Загора (но с цели 13% понижение). Много интересно се променя картата и сред общинските съвети. Тепърва предстои разпределянето на мандатите, но на много места ГЕРБ губи сериозно количество общински съветници. Същото се отнася и за БСП.
Точно обратна е ситуацията при ПП/ДБ и Възраждане. При първите се получава сериозно утвърждаване в общинските съветници, докато при Възраждане предстои влизане в общинските съвети на места, в които досега дори не са имали такива. Този местен вот определено разклаща сериозно модела на управление на ГЕРБ. Но трябва да се признае, че той все още продължава да доминира в България, но периодът му на хегемония изглежда безвъзвратно останал в миналото.
Източник: Критично.бг