Министерството на външните работи на Китай Лин Джиан разпространи позиция, че страната е в уникална позиция да посредничи като „приятел както на Русия, така и на Украйна“ по време на ежедневния брифинг в Пекин в петък.
„По време на посещението си в Русия, Украйна и други съответни европейски страни (специалният пратеник) Ли Хуей каза, че всички страни приветстват усилията на Китай за посредничество и очакват Китай да играе по-конструктивна роля“, каза той.
„Те се съгласиха, че като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН и приятел както на Русия, така и на Украйна, Китай е в добра позиция да посредничи между двете страни.“
Във връзка с информацията, че Украйна ще се откаже от своя „черен списък“ на онези фирми, които смята за „спонсори на войната“, говорителят каза, че „по отношение на включването на китайски компании в списъка от съответната украинска институция, ние ясно изразихме нашето твърдо противопоставяне“.
„Китай приветства отмяната на списъка от Украйна“, каза той, като решението се очаква да бъде взето по-късно в петък. Списъкът от около 50 компании също включваше австрийски и френски фирми, които правят бизнес в Русия, въпреки че видяха огромна реакция от страна на сектора. Преди очакваното гласуване на проекторезолюция на САЩ, призоваваща за „трайно и незабавно прекратяване на огъня“ в Газа в Съвета за сигурност на ООН, Лин Джиен каза, че „международната общност очаква Съветът за сигурност сериозно да изпълни своя мандат“.
„Китай подкрепя Съвета за сигурност в предприемането на по-отговорни и смислени действия възможно най-скоро и неуморните усилия за реализиране на ранно прекратяване на военните действия в Газа, облекчаване на хуманитарната ситуация и прилагане на решението за две държави“, каза той.
„Вярваме, че по палестинско-израелския въпрос трябва да уважаваме фактите и историята, да изслушваме и уважаваме позицията и стремежа на арабските страни, да реализираме ранно прекратяване на огъня, да облекчим хуманитарната ситуация и да приложим решението за две държави. Това е мерило за оценка на действията и решенията на Съвета за сигурност“, продължи той.
Резолюцията, която обяви, че прекратяването на огъня е „наложително“, в крайна сметка беше отхвърлена, като Русия и Китай наложиха вето на проекта, а Алжир също гласува против. Руският посланик в ООН Василий Небензя постави под въпрос използвания език и каза, че САЩ „подвеждат международната общност“.
Запитан за съобщенията, че Китай е постигнал споразумение с хусите за безопасно преминаване на корабите в Червено море, Лин Джиан каза, че „Китай ще продължи да играе конструктивна роля и ще допринася за ранното възстановяване на мира и стабилността в Червено море“.
Снимка: БГНЕС