Search Suggestions
      петък, 22.11.24
      Search Suggestions

          СЗО набеляза приоритетни патогени за разработване на нови ваксини

          Световната здравна организация /СЗО/ изброи 17 патогена, които причиняват широко разпространени заболявания и смърт, включително ХИВ, малария и туберкулоза. Според нея „спешно са необходими нови ваксини“.

          Здравната агенция на ООН заяви, че със своя списък предоставя първото глобално усилие за систематично приоритизиране на ендемичните патогени въз основа на критерии – тежестта на заболяванията, риска от антимикробна резистентност и социално-икономическото въздействие.

          „Трябва да направим това, защото бихме искали да изместим фокуса от разработването на ваксини от търговската възвръщаемост към регионалните и глобалните здравни нужди“, заяви Матеуш Хасо-Агопсович, специалист по ваксините в СЗО.

          Проучването потвърждава дългогодишните приоритети за изследване и разработване на ваксини, включително срещу ХИВ, малария и туберкулоза – три заболявания, които заедно убиват близо 2,5 милиона души всяка година.

          СЗО определя и по-малко известни патогени като основни приоритети за контрол на заболяванията и подчертава спешната необходимост от разработване на нови ваксини за патогени, които стават все по-устойчиви на антимикробни средства.

          Сред тях е стрептокок от група А, който причинява тежки инфекции и допринася за около 280 000 смъртни случая от ревматични сърдечни заболявания всяка година, главно в държавите с по-ниски доходи.

          Отбелязани са и опасностите, свързани с Klebsiella pneumoniae – бактерия, която е отговорна за около 40% от смъртните случаи при новородени вследствие на инфекция на кръвта или сепсис в бедните региони по света.

          Тези ваксини „не само ще намалят значително заболяванията, които днес оказват силно влияние върху общностите, но и ще намалят медицинските разходи, с които се сблъскват семействата и здравните системи“, заяви ръководителят на СЗО по ваксините Кейт О’Брайън.

          Ваксините за различните изброени патогени са на различни етапи на разработване. Някои от тях, като тези за ХИВ, стрептококи от група А и вируса на хепатит С, все още са на етап изследвания.

          Други, като тези за денга и туберкулоза, вече са разработени и в процес на одобрение или въвеждане от регулаторните органи.

          Хасо-Агопсович обясни, че 17-те изброени патогена нанасят най-голям хаос в страните с по-ниски доходи, което обяснява защо досега не е постигнат по-голям напредък в разработването на ваксини срещу тях.

          „Това, което обикновено се е случвало в миналото, е, че изследванията и разработването на ваксини са били повлияни от рентабилността на новите ваксини. Това означава, че болестите, които сериозно засягат регионите с ниски доходи, за съжаление получават много по-малко внимание“, каза още той.

          С новия списък, посочи той, „искаме да променим фокуса… така че научните изследвания и разработването на нови ваксини да се определят от тежестта за здравето, а не само от търговските възможности“.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Зов за Помощ - spot_img

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions