Президентът на САЩ Джо Байдън днес и утре е на посещение в Ангола, илюстриращо амбициите на страната му да утвърди влиянието си в Африка в момент, в който там настъпва Китай, предадоха световните агенции.
Тази историческа визита на Байдън обаче рискува да бъде помрачена от дискусиите в САЩ заради решението му да помилва сина му Хънтър Байдън, обвинен по два казуса – за незаконно притежаване на огнестрелно оръжие и за данъчни измами.
Днес Байдън ще разговаря в Луанда с анголския си колега Жоао Лорензо.
Заради визитата на президента на САЩ, от съображения за сигурност местните власти обявиха два почивни дни за гражданите на анголската столица.
Байдън ще произнесе днес и реч в Националния музей на робството в Луанда.
Утре той ще посети Лобито, пристанищен град на около 500 километра южно от Луанда, където ще изтъкне емблематичните инвестиции, направени по време на неговия президентски мандат, в проекта, наречен „Коридор Лобито“.
Това е гигантски проект за железопътна линия, целящ да улесни доставките към пристанището на Лобито на стратегически суровини като например мед и кобал. Джон Кърби, говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом, заяви по повод „Коридора Лобито“, че „той е истинска революция в ангажимента на САЩ в Африка“.
В Лобито Байдън ще се срещне с ръководителите на страните, които касае този проект, тоест освен Ангола, и Демократична Република Конго, Замбия и Танзания.
„Коридорът Лобито“ е подкрепян и от ЕС. Той е замислен като витрина на американските амбиции в Африка, един относително пренебрегван от САЩ континент в последните години, в момент в който Китай инвестира масово там.
„Не искаме от страните да избират между САЩ от една страна и Китай, или Русия от друга. Ние търсим просто надеждни инвестиционни проекти за анголския народ и народите на континента, защото много страни се довериха на нередовни инвестиции и сега са съсипани от дългове“, заяви Кърби, визирайки задлъжнялостта на африканските страни към Пекин.
Ангола има дълг от 17 милиарда долара към Китай, което е 40 процента от общия й дълг.
Преди две години Байдън обеща, че ще посети Африка, но посети само Египет тогава за участие в конференцията на ООН за климата.
Визитата на Байдън в Африка с цел укрепване на отношенията на САЩ с континента е първата подобна на американски президент там от 2015 г. Освен това нито един държавен глава на САЩ не е посещавал Ангола досега, отбелязва Франс прес.