Lush и Gymshark са сред веригите, които използват приложения, промотирани от влиятелни личности от TikTok, за да наемат помощници в сферата на гигантската икономика, които не разполагат с основни права, твърдят профсъюзите.
Те обвиниха търговците на дребно, че в навечерието на Коледа са наели млади асистенти в магазините, които не притежават основни трудови права, съобщи „Гардиън“.
The Observer установи, че големи търговски марки, сред които Urban Outfitters, Lush, Gymshark и Uniqlo, наемат „свободни“ продавачи чрез приложения, за да обслужват магазините им през натоварения празничен период.
Приложенията се рекламират от младежки инфлуенсъри със стотици хиляди последователи в TikTok.
„Това е обезпокоително ново развитие“, казва Тим Шарп, старши служител по въпросите на трудовите права в Конгреса на профсъюзите (TUC).
„За повечето хора изглежда абсурдно, че някой може да извършва работа като тази в магазин и да няма право на основна правна защита. Съществува голяма въпросителна относно трудовия статут на тези предполагаеми лица, работещи на свободна практика.“
Традиционно магазините наемат работници от агенции за временна заетост, които имат право на основни трудови права, като например заплащане на отпуск, минимална работна заплата и почивки, за да се справят с повишената посещаемост през ноември и декември.
Някои търговци обаче на дребно вече наемат „гиг“ работници (на свободна практика), които не са обхванати от повечето трудовоправни защити, тъй като по закон се счита, че те сами са си шефове.
Много от работниците на свободна практика се осигуряват от платформи, базирани на приложения, като YoungOnes и Temper, които през последните години са регистрирали хиляди работещи на свободна практика в Обединеното кралство.
Тези платформи таксуват магазините с фиксирана такса за всеки час, отработен от техния набор от фрийленсъри.
Миналата седмица Urban Outfitters, международна верига за продажба на модни облекла и лайфстайл аксесоари, публикува обява в YoungOnes за „приятелски настроени млади хора“, които да работят като продавачи на свободна практика в Westfield Stratford City в Източен Лондон, Marble Arch, Глазгоу и Единбург.
На работниците бяха предложени 12 паунда на час, което е малко над минималната работна заплата от 11,44 паунда, но те трябва да кандидатстват всеки ден за нови смени.
Миналата седмица Gymshark, марката за спортно облекло, обяви конкурс за 30 продавачи на свободна практика за основния си магазин в Лондон.
Миналата седмица козметичната верига Lush поиска петима касиери на свободна практика по време на натоварени периоди в Ливърпул, а японската компания за облекло Uniqlo използва приложението Temper, за да намери „трудолюбиви и активни продавачи“, които да обслужват клиенти в Оксфорд и Лондон.
Междувременно някои търговци на дребно обслужват целите си магазини със служители на свободна практика. Управителката на първия магазин на производителя на матраци Emma Sleep в Обединеното кралство заяви в рекламно видео, публикувано от YoungOnes, че екипът ѝ е съставен „само от хора на свободна практика“. Тя още добави, че този подход „определено е начинът, по който наемането на персонал ще се развива в бъдеще“.
От TUC твърдят, че гигантските смени са в интерес на търговците на дребно, а не на работниците.
„Става дума за това, че фирмите могат да увеличават и намаляват броя на служителите си – това е ясно прехвърляне на риска от собственика на фирмата към отделния служител и ние смятаме, че това е неприемливо“, каза Шарп.
Лицата на свободна практика, наети чрез тези приложения, няма да бъдат обхванати от предстоящото законодателство на лейбъристкото правителство в областта на трудовите права, включително забраната за експлоататорски контакти на нулеви часове.
TUC предупреди, че тази вратичка може да бъде използвана от повече предприятия в бъдеще.
„Обезпокоително е, че точно в момента, в който ще станем свидетели на много по-силни трудови права, някои оператори се появяват и привидно предлагат на работодателите начин да заобиколят както съществуващите, така и новите правни защити“, каза Шарп.
Правителството планира да проведе консултации за по-опростена двукомпонентна рамка за заетостта, която да прави разлика между работниците и действително самонаетите лица.
Фирма от „гиг“ икономиката е подложена на критики, защото казва на ресторантите, че могат да избегнат новите закони на Обединеното кралство за бакшишите.
„Шефовете никога не трябва да се опитват да лишават хората от техните трудови права и да избягват законовите си задължения, като твърдят, че някой е самонает, когато не е. Ако го направят, работниците могат да ги заведат в трудов съд, където могат да бъдат принудени да платят значително обезщетение.“ каза говорител на Министерството на бизнеса и търговията.
Emma Sleep заяви, че е уверена, че работните ѝ договорености са в съответствие с правните стандарти. Германската компания заяви, че нейният подход ѝ позволява да „поддържа стройна и адаптивна работна сила, като същевременно предлага на лицата, работещи на свободна практика, свободата и гъвкавостта да избират своите графици и задачи“.
Uniqlo заяви, че допълва екипа си с „независими професионалисти“ в пиковите моменти. Компанията съобщи още, че се ангажира да третира всички работници справедливо и в съответствие с трудовото законодателство.
YoungOnes казва, че работи в съответствие със законодателството на Обединеното кралство и че свързва предприятията със самостоятелно заети професионалисти, които могат свободно да договарят почасови ставки и да избират за кого да работят.
Temper от своя страна съобщи, че се гордее, че предоставя платформа, която дава възможност на независимите изпълнители да бъдат гъвкави, автономни и с конкурентни цени, като загубата на доходи поради заболяване се покрива за период до 12 месеца.