Новата 2025 г. е наречена година на пробив в областта на ваксините срещу рак, след като лекарствата започнаха да демонстрират своята ефективност, съобщава списание The Economist.
Принципът на такива ваксини се основава на стимулиране на имунната система да разпознава и атакува тумори. За създаването им се използват мутации в туморни клетки, които произвеждат анормални протеини (те се наричат неоантигени). Учените изолират неоантигени, които причиняват най-тежкия имунен отговор, и въз основа на тези данни правят ваксина с РНК фрагменти, които учат тялото да се бори с вредните клетки. Подходът стана възможен благодарение на напредъка в разработването на иРНК ваксини, включително тези, които се борят срещу COVID-19.
Така ваксината mRNA-4157 (V940) за лечение на меланом вече е преминала клинични изпитания, но времето за масовото й използване все още не е обявено. Създаването на индивидуална ваксина за конкретен пациент отнема около 6 седмици. Развитието може да намали необходимостта от хирургия и химиотерапия, а в бъдеще такива ваксини могат да се използват за предотвратяване на рак.
Според изданието 2025 г. може да бъде повратна точка за масовото използване на ваксини срещу рак. Преди това първият антитуморен клетъчен продукт, базиран на клетки убийци, беше регистриран в Беларус. Естествените клетки убийци са лимфоцити от вродената имунна система, която може да се бори с вируси и тумори.