Search Suggestions
      сряда, 12.02.25
      Search Suggestions

          Появи се УЖАСЯВАЩ ЗАПИС на последните секунди преди експлозията на „Титан“ (ВИДЕО)

          Смразяващи звуци се разнасят из Атлантическия океан, докато обречената подводница „Титан“ се взривява през 2023 г., убивайки всичките петима души на борда.

          Звукът, заснет от устройство на Националната океанска и атмосферна администрация, е регистриран на около 1450 км от мястото на изчезването на подводницата южно от Нюфаундленд. Властите публикуваха 20-секунден запис, за който се смята, че представлява „акустичната сигнатура“ на имплозията, погубила петимата пасажери на 18 юни 2023 г.

          Последните мигове на „Титан“

          Подводницата е била на експедиция за разглеждане на останките на „Титаник“, когато внезапно губи връзка с помощния кораб „Полярен принц“, около час и 45 минути след началото на спускането.

          Едно от последните съобщения на екипажа до Polar Prince гласи: „Тук всичко е наред“. Малко след това плавателният съд изчезва завинаги.

          Въпреки надеждите, че липсата на сигнал означава временна авария, находките на бреговата охрана разкриват най-лошото – останките на „Титан“ са открити на повече от 330 метра от носа на „Титаник“, а никой от петимата на борда не е оцелял.

          Сред загиналите са:
          🔹 Шахзада Дауд (48 г.) и синът му Сюлейман (19 г.)
          🔹 Хамиш Хардинг (58 г.), британски бизнесмен и авантюрист
          🔹 Пол-Анри Наржоле (77 г.), бивш френски военноморски водолаз
          🔹 Стоктън Ръш (61 г.), съосновател на OceanGate

          Трагедията разкри проблеми със сигурността

          След фаталния инцидент се появиха сериозни въпроси за безопасността на „Титан“. Стана ясно, че подводницата е управлявана с контролер за видеоигри, а редица експерти са предупреждавали главния изпълнителен директор Стоктън Ръш, че „експерименталният“ дизайн крие огромен риск.

          Дейвид Лохридж, бивш директор по морските операции в OceanGate, настоявал за по-строги тестове и сканиране на корпуса за дефекти, но е бил уволнен, след като изразил загриженост.

          Въпреки тревожните сигнали, Ръш отхвърлял критиките, като заявил, че е „уморен от аргументите за безопасност, които спират иновациите“.

          Разследване и последствия

          След трагедията бреговата охрана на САЩ започна мащабно разследване, провеждайки изслушвания с експерти от индустрията. По време на тези разпити стана ясно, че OceanGate е била под сериозен натиск да изпълни мисията си, въпреки съмненията относно конструкцията на подводницата.

          Амбър Бей, административен директор на компанията, заяви, че нямало съмнение в безопасността на „Титан“, но призна, че е имало спешна нужда да се изпълни обещаното пред клиентите, платили по 250 000 долара за участие.

          По-късно тя разплака, докато говореше за жертвите:

          След катастрофата OceanGate преустанови дейността си, а компанията оказва пълно съдействие на разследването.

          Трагедията на „Титан“ остава показателен случай за рисковете, които крие комерсиализацията на дълбоководните изследвания, както и за цената на пренебрегването на стандартите за безопасност в името на „иновативните“ технологии.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ
          - Реклама -

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ

          Зареждане…

          Зареждане…

          Search Suggestions
              Search Suggestions