Министрите на отбраната на държавите от ЕС проведоха нови разговори за потенциалното разполагане на войски за гарантиране на евентуално прекратяване на огъня в Украйна. Резултатът – повече въпроси, отколкото отговори, тъй като усилията на САЩ за постигане на мир с Русия са в застой.
Великобритания и Франция ръководят дискусиите сред „коалицията на желаещите“ от 30 държави, които се стремят да подкрепят всяка сделка, която президентът на САЩ Доналд Тръмп може да сключи.
„Нашето планиране е реално и съществено. Плановете ни са добре разработени“, заяви британският министър на отбраната Джон Хийли на срещата в централата на НАТО в Брюксел.
„Нашите сили за увереност за Украйна ще бъдат ангажирано и надеждно споразумение за сигурност, което да гарантира, че всеки договорен мир ще донесе това, което президентът Тръмп обеща – траен мир за Украйна“, добави той.
„Какъв е мандатът?“
Лондон и Париж настояват, че на многократните кръгове от преговори е постигнат напредък, а военните планировчици сега ще ускорят работата си по това как да осигурят мир в небето, морето и на сушата.
Министри от други държави обаче заявиха, че все още има неяснота относно целите на евентуалното разполагане и дали то ще бъде подкрепено от военната мощ на САЩ.
„Каква е потенциалната мисия, каква ще бъде целта?“, попита нидерландският министър на отбраната Рубен Брекелманс.
„Какъв е мандатът? Какво ще правим при различни сценарии, например ако има някаква ескалация по отношение на Русия?Много е важно Съединените щати да са на борда, но тогава трябва да е ясно и какъв тип е мисията и какво искаме от Съединените щати“, продължи той.
Европейски официални лица казват, че досега около шест държави – включително Великобритания, Франция и балтийските държави – са заявили, че биха могли да предоставят войски.
Шведският министър Пал Йонсон посочи, че пред Стокхолм има „редица въпроси за изясняване“, преди да поеме каквито и да било ангажименти.
Основен проблем за европейските съюзници, които се опитват да предложат някакъв план, е, че те са в неведение за усилията на САЩ с Русия за спиране на сраженията.
Администрацията на Тръмп проведе няколко кръга от разговори с украински и руски официални лица с надеждата да постигне спиране на сраженията, без да постигне някакви осезаеми резултати.
Двете страни по принцип се съгласиха да спрат да атакуват енергийната инфраструктура, но така и не затвърдиха условията и ударите продължават.
Русия многократно е заявявала, че няма да приеме войски на страни от НАТО да бъдат разположени на украинска територия като част от мирно споразумение.