Косовският парламент не успя да избере председател и на 50-то продължение на учредителното си заседание, което се проведе днес, съобщават косовски медии.
Косово месеци наред не успява да избере нов председател на парламента след парламентарните избори на 9 февруари, а вследствие на това, страната няма и ново правителство. Управляващото ляво националистическо движение „Самоопределение“ (LVV) на премиера Албин Курти, което спечели изборите през февруари, не се отказва от кандидатурата си за поста, като предлага Албулена Хаджиу, министър на правосъдието в оставка.
Въпреки усилията на партията, нито едно предложение не успява да събере необходимите 61 гласа в 120-местния парламент. Според резултатите от изборите, „Самоопределение“ има 48 места, а опозиционните партии отказват да си сътрудничат с Курти и неговата партия.
Неуспехът на предложението за таен вот
На днешното продължение на заседанието предложението за съставяне на парламентарна комисия за таен вот събра само 53 гласа от 104 присъстващи депутати, след което заседанието беше прекратено от временния председател на парламента Авни Дехари и насрочено за след 48 часа, както изисква Конституцията на страната.
Косово в политическа криза
Страната е в политическа криза вече месеци наред, тъй като нито една партия не разполага с 61 гласа, което е необходимо не само за избор на председател, но и за съставяне на правителство. На следващите места в парламента са:
- ДПК/PDK – 24 места
- ДСК/LDK – 20 места
- АБК/AAK – 5 места
Инициативи за сътрудничество
Лявоцентристката ИНИЦИАТИВА на Фатмир Лимай, която спечели 3 места, изрази готовност да подкрепи „Самоопределение“ и така да осигури 51 гласа. Въпреки това, споразумение между Лимай и Курти не беше потвърдено.
Малцинствени общности и подкрепа за Курти
Малцинствените общности имат 20 места в парламента, като 10 от тях са за сърбите, а другите 10 – за турци, бошняци, роми и други етнически групи. Част от тях заявяват, че биха подкрепили Курти, но техните гласове не са достатъчни за стабилно мнозинство.
Конституционните изисквания и следващите стъпки
Според Конституцията на Косово, без конституиран парламент не може да бъдат проведени предсрочни избори. На 26 юни Конституционният съд на Косово обяви, че депутатите трябва да конституират парламента в рамките на 30 дни, а срокът изтича на 26 юли. В противен случай, съдът може да предложи друга партия за съставяне на парламент.
Протести и обществено недоволство
Преди заседанието на парламента, граждани отново протестираха срещу парламентарната криза в страната. Адвокатът Арианит Коци избра нетрадиционен начин за протест – той обръсна косата си пред сградата на парламента. Той изрази мнение, че държавността на Косово е изложена на риск и че страната не е способна да поддържа стабилност.
Обвинения към премиера Курти
Депутатката от АБК, Тиме Кадрияй, обвини премиера Курти в целена насочена блокада на институциите и посочи, че 162 дни след изборите Косово е без функциониращи институции. Лидерът на ДСК Люмир Абдиджику също нарече Курти и неговия кабинет „узурпатори“ на правителството.
Предложения за съвместно управление
Депутатът от „Самоопределение“ Фатон Пеци сподели, че Курти е отправил предложения за съвместно управление към различни партии, включително ИНИЦИАТИВА и на по-ранен етап към ДСК. Той призова партиите да преосмислят позициите си, за да може да бъде излязено от институционалната блокада.
Защото нашата е много по-дълга… но ние гледаме другите!