Search Suggestions
      неделя, 24.11.24
      Search Suggestions

          САНКЦИИ: Китай постави Lockheed Martin и Raytheon в списъка на ненадеждните компании

          Китай посочи американските компании Raytheon и Lockheed Martin като ненадеждни компании поради продажби на оръжие на Тайван, според изявление, информира РИА Новости като се позовава на китайското министерство на търговията.

          В съобщението се оебелязва, че това решение е взето с цел защита на националния суверенитет, сигурност и интереси на развитието поради продажбата на оръжие на Тайван от съответните компании.

          Веднъж включени в списъка на ненадеждните компании, по-специално на гореспоменатите предприятия, е забранено да извършват дейности по внос и износ с Китай, да инвестират в страната, на ръководството на съответните компании е забранено да влизат в КНР, разрешения за пребиваване и работа на висши ръководители на санкционирани фирми се отменят.

          Освен това, на компаниите се налагат глоби, чийто размер надвишава двойно сумата на договорите за продажба на оръжия за Тайван. Глобите трябва да бъдат платени в рамките на 15 дни от публикуването на този документ, или ще бъдат наложени допълнителни финансови наказания и други мерки.

          През септември миналата година китайските власти решиха да наложат санкции на председателя и главен изпълнителен директор на Raytheon Technologies.

          По-рано миналата година Пентагонът съобщи, че Държавният департамент на САЩ е одобрил възможна оръжейна сделка за 1,1 милиарда долара с Тайван. Според документите на ведомството става дума за доставка на 60 противокорабни ракети AGM-84K Harpoon Block II за 355 млн. долара, 100 ракети въздух-въздух AIM-9X Block II Sidewinder за 85,6 млн. долара, както и удължаване на договора за радарни станции в размер на $665,4 млн.

          Bloomberg пък съобщи през декември, цитирайки документ на Държавния департамент, че САЩ възнамеряват да добавят до 100 усъвършенствани ракети към системата за противовъздушна отбрана Patriot, заедно с радар и оборудване за поддръжка на стойност 882 млн. долара, към пакета за военна помощ за Тайван.

          Ситуацията около островната държава ескалира след посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван в началото на август.

          Китай, който смята острова за една от своите провинции, осъди посещението, разглеждайки този ход като подкрепа на САЩ за тайванския сепаратизъм и проведе широкомащабни военни учения. В средата на ноември, по време на Срещата на Г-20 в Индонезия, китайският президент Си Дзинпин се срещна с президента на САЩ Джо Байдън и му каза, че Тайван е червена линия в китайско-американските отношения, „която не може да бъде прекрачена“. Байдън на свой ред потвърди ангажимента на Вашингтон към принципа за един Китай.

          Припомняме, че Lockheed Martin е компанията, която трябва да произведи и достави на България осемте изтребителя F-16 Block 70, за които правителството на ГЕРБ и ОП сключиха договор със САЩ.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Зов за Помощ - spot_img

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions