Search Suggestions
      неделя, 24.11.24
      Search Suggestions

          Риск от срив на световната търговия в Китай

          Икономическото възстановяване на Китай е обект на „висока степен на несигурност“ и трябва да се справи с кризата на пазара на имоти, но възстановяването на доверието на потребителите ще даде тласък на силно засегнатия регионален туристически пазар, каза Международният валутен фонд в петък.

          Оценката, изложена в годишния доклад за страната на базираната във Вашингтон организация, идва, след като МВФ повиши прогнозата си за икономика номер 2 в света до 5,2% тази година, спрямо по-ранните 4,4%, тъй като потреблението се възстановява след решението на Пекин да се откаже от растежа -подкопаване на бордюрите на COVID през декември. Икономиката на Китай се разшири с 3% през 2022 г., сред най-слабите темпове на растеж от десетилетия.

          „Икономиката на Китай се очаква да се възстанови тази година, тъй като мобилността и активността се увеличават след премахването на пандемичните ограничения, осигурявайки тласък на световната икономика“, каза МВФ. „Въпреки това Китай все още е изправен пред значителни икономически предизвикателства. Свиването на недвижимите имоти остава основен насрещен вятър и все още има известна несигурност около развитието на вируса. В по-дългосрочен план насрещните ветрове за растежа включват намаляващо население и забавяне на растежа на производителността. „

          Пазарът на имоти в страната, който съставлява около една четвърт от брутния вътрешен продукт, е засегнат от кризата с дълга на строителните предприемачи, която доведе до недовършени жилищни проекти, което предизвика широко разпространен гняв сред собствениците на жилища и понижи доверието в сектора.

          В петък МВФ призна заслугата за политически мерки, предназначени да съживят разрушения сектор на недвижимите имоти.

          „Необходима са допълнителни действия за прекратяване на кризата с недвижимите имоти, включително увеличаване на допълнителното финансиране за завършване на проблемни проекти и насърчаване на пазарно преструктуриране“, се казва в него. „Това също би помогнало за възстановяване на доверието на купувачите на жилища и би ограничило рисковете за финансовата стабилност.“

          Докладът на служителите на МВФ също препоръчва серия от структурни реформи в средносрочен план, като предупреждава, че без тях растежът на Китай може да падне под 4% през следващите пет години в лицето на намаляваща работна сила.

          Сред реформите МВФ предложи Китай да засили своята мрежа за социална сигурност, за да противодейства на натрупването на спестявания сред нервните домакинства, за да стимулира търсенето на имоти и по-широкия растеж.

          Спестяванията на домакинствата в Китай миналата година скочиха с рекордните 17,84 трилиона юана (2,6 трилиона долара), според данни на централната банка.

          „Един амбициозен, но осъществим набор от реформи може да подобри тези перспективи, особено по начин, който е приобщаващ чрез повишаване на ролята на потреблението на домакинствата в търсенето“, каза МВФ. „Реформи като постепенно вдигане на възрастта за пенсиониране, за да се увеличи предлагането на работна ръка, засилване на обезщетенията за безработица и здравно осигуряване и реформиране на държавните предприятия, за да се преодолее разликата в производителността им с частните фирми, значително ще стимулира растежа през следващите години.“

          Междувременно съседите на Китай биха могли да се възползват от скока на следпандемичния туризъм, тъй като задържаното търсене отприщва поток от китайски пътници към азиатските нации и извън тях.

          Резервациите за изходящи пътувания в онлайн платформата Trip.com по време на лунната нова година през миналия месец се увеличиха с 640% годишно с Банкок, Сингапур и Куала Лумпур сред най-добрите дестинации за китайски пътници.

          „Възстановяването на потреблението има може би по-малко въздействие върху глобалната икономика от възстановяването, което се дължи на други фактори“, каза Томас Хелблинг, заместник-директор на отдела за Азия и Тихия океан на МВФ, на онлайн брифинг в петък. „В близко бъдеще сектори като туризъм и пътувания в чужбина ще се възползват най-много.

          „Така че перспективите за значително увеличение на туризма от Китай към тези страни ще бъдат приветствани и ще помогнат“, добави той.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Зов за Помощ - spot_img

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions