Министерството на енергетиката e изготвило законодателни промени, които имат за цел да минимизират авариите при електроснабдяването през зимата вследствие на влошени метеорологични условия. Това стана ясно по време на среща на министъра на енергетиката Владимир Малинов с ръководството на Националното сдружение на общините в Република България, на която бяха обсъдени мерки за недопускане в бъдеще на критични ситуации със спиране на електрозахранването за дълги периоди от време, както в последните дни на 2024 г.
Участниците в срещата постигнаха съгласие по предложението на енергийния министър, че е необходимо в законодателството да бъде фиксиран минимален процент на инвестициите, които правят електроразпределителните дружества за поддръжка, рехабилитация и ремонт на мрежата. Инвестиционните им програми следва да бъдат публично достъпни и по тях да се произнася и местната власт преди утвърждаването им от Комисията за енергийно и водно регулиране, е друга мярка, оповестена от министър Малинов.
Засиленият контрол по реалното изпълнение на инвестиционните програми на ниво община е от решаващо значение. Санкциите за неизпълнение на инвестициите ще бъдат значително завишени, стана ясно още по време на срещата. В законодателството ще бъде включено и нормативно изискване към електроразпределителните дружества да осигуряват алтернативно електроснабдяване при дълготрайни аварии. Предвидените неустойки в общите условия на дружествата с техните клиенти следва да бъдат завишени, смятат участниците в срещата.
„Отпуснатите от държавата над 2 млн. лв. за подпомагане на потребителите, останали без електричество в последните дни на миналата година, допълват неустойките, които следва да платят електроразпределителните дружества, а не ги отменят“, подчерта министър Малинов. По неговите думи, най-подходящият механизъм за изплащане на сумите е чрез НАП или НОИ, които разполагат с необходимата база данни за това. През идните дни предстои поисканата от електроразпределителните дружества информация за техни клиенти, останали без ток, да бъде сравнена с данните за това на общините.
Необходимо е да бъде направена историческа справка за повторяемостта на авариите в определени участъци. „В рисковите зони, където аварии се случват най-често, въздушните електропроводи трябва да бъдат преместени под земята“, подчерта енергийният министър.
Много компетентен чиляк. От всичко отбира ,но времето му не стигало. Вчера му искаха оставка с усмивка и наглост отказа. 20 хиляди семейства бедстващи явно не го касаят. Но прав е чиляка като служебен министър не носи служебна,нито персонална отговорност.
бля, бля, бля !
Izmekjar
КАКТО ТОЗИ НАГЛЕЦ СКОРО НЕЕ ИМАЛО СЪС МИЛЯРДИ ВКАРА ДЪРЖАВАТА