Дискусиите за премахване на продълженията в мачовете от елиминационните кръгове на Шампионската лига набират скорост. По този начин УЕФА цели намаляване на броя на изиграните минути от водещите клубове.
Темата за директни дузпи в клубните състезания на УЕФА се разглежда сериозно, въпреки че промяна в средата на този цикъл на телевизионни права, който продължава до 2027 г., е малко вероятна – съобщава „Гардиан“.
Допълнителното време отдавна е предмет на спорове между заинтересованите страни в европейския футбол, като някои твърдят, че премахването му ще намали напрежението. Разширената групова фаза на Шампионската лига, в която всеки отбор играе минимум осем мача, едва ли е помогнала за това, а 12 европейски отбора ще участват в разширеното Световно клубно първенство на ФИФА в САЩ това лято.
Повечето от отстъпките, направени с оглед на разширяващите се списъци с мачове на елитните първенства, досега бяха под формата на съкращения във вътрешните състезания, като например спорното отпадане на преиграванията в турнира за Купата на Англия.
Намаляването на допълнителните 30 минути от двубоите би допринесло донякъде за облекчаване на проблемите, причинени от претоварването на срещите в края на сезона. Това може да бъде популярно и сред клубовете, които преминават през изтощителния режим на квалификационните кръгове през юли и август.
Изоставащите отбори, които усещат темпото на допълнителния период срещу клубове с по-добре комплектовани състави, биха усетили по-справедливи условия за игра. Възможно е това да се хареса и на телевизиите, които биха видели по-малък риск от непредвидено разкъсване на графика си и може би биха се зарадвали на възможността да преминат направо към по-краткотрайната драма на наказателните удари.
През миналия сезон само три от двубоите в Шампионската лига от 1/8-финалите нататък преминаха през допълнително време, докато през 2022-23 г. изобщо не се играха продължения. В Лига Европа през 2023-24 г. четири двубоя завършиха след продължения, което е по-малко от шестте през предходния сезон.
Позицията на УЕФА, с която „Гардиън“ се свърза, беше, че досега въпросът е бил повдиган неофициално, без да се внася окончателно предложение. Всяка промяна ще трябва да бъде ратифицирана от Изпълнителния комитет на Уефа, чиято последна голяма промяна в същността на връзките в клубните състезания настъпи през 2021 г., когато бе отхвърлено правилото за головете на гостите.