Най-детайлният досега 3D дигитален модел на „Титаник“ предостави безпрецедентен поглед към начина, по който корабът се е разполовил и потънал през 1912 г. Създаден с помощта на над 700 000 подводни изображения, „дигиталният двойник“ на кораба разкрива неизвестни досега елементи от трагедията, при която загиват около 1500 души.
Ключовите открития включват:
- Потвърждение, че инженерите са поддържали осветлението на кораба включено до самия край, за да улеснят евакуацията.
- Виждат се вдлъбнати котли и отворен парен вентил – доказателства, че парата е продължавала да тече, за да работи електричеството.
- Симулация, базирана на оригиналните чертежи, показва, че айсбергът е причинил малки, но дълги пробойни по корпуса – с размери на лист хартия, които обаче са били фатални.
- Повредени шест отделения, докато „Титаник“ е проектиран да оцелее при наводняване на максимум четири – причината за потъването му.
„Разликата между оцеляване и катастрофа се е свеждала до няколко малки пробойни“, казва проф. Саймън Бенсън от Университета в Нюкасъл.
Изследването е част от проекта „Titanic: The Digital Resurrection“ на National Geographic и Atlantic Productions. Анализаторът Паркс Стивънсън го нарича „най-близкото нещо до разследване на местопрестъпление под вода“, което разкрива героизма на инженерния екип, останал на поста си до края, за да спаси човешки животи.
Titanic scan reveals ground-breaking details of ship's final hours https://t.co/pqFWPyOJMp
— BBC News (UK) (@BBCNews) April 8, 2025