Иран разполага с около 270-275 кг обогатен уран на 60%, съобщи арабистът проф. Владимир Чуков в ефира на Радио „Фокус“. Това количество значително надвишава допустимите 3%, определени в ядреното споразумение от 2015 г., и доближава Техеран до производството на ядрена бомба, изискваща 90% обогатяване.
До 90% са общо взето една крачка, която означава, че те могат да се сдобият с ядрена атомна бомба, предупреди проф. Чуков.
Той припомни, че програмата за ядрено развитие на Иран започва още преди десетилетия, но е силно ускорена след Ислямската революция. Това поражда безпокойство не само в Израел, но и в страните от Персийския залив, още от времето на Саддам Хюсеин.
Споразумението от 2015 г., сключено под егидата на Барак Обама между Иран, САЩ, петте постоянни членки на Съвета за сигурност и Германия, поставя ограничения върху ядрената програма на Техеран. Въпреки това Доналд Тръмп се оттегли от сделката през 2018 г., позовавайки се на липса на достатъчни гаранции.
Оттогава сме свидетели на постоянна криза, нарушаване на договореностите, полупреговори и тайни срещи, обясни Чуков.
По думите му, ключови теми в преговорите са:
Балистичната и дронова програма на Иран, използвана срещу Израел;
Подкрепата на Техеран за прокси-групировки като Хамас, Хизбула, хутите в Йемен и шиитските милиции в Ирак.
„Иран твърди, че тези организации взимат самостоятелни решения, но има противоречиви сигнали. Наскоро в „Телеграф“ се появи информация, че Техеран обмисля да изтегли войските си от Йемен и да спре финансирането на хутите“, посочи Чуков.
Арабистът прогнозира, че преговорите между Иран и САЩ ще продължат, но изрази съмнение относно прозрачността на информацията и реалните намерения на Техеран.