Индийските и пакистанските военни сили се мобилизират по т.нар. „Линия на контрол“ в Кашмир, като съобщения за трупане на танкове, бойни самолети и възстановяване на изоставени бункери от местното население предвещават потенциален военен конфликт.
Според местни източници, цитирани от РТС, жителите на селата по границата между индийската и пакистанската част на Кашмир са започнали да почистват бункери, строени преди години от индийското правителство — наречени „бункерите на Моди“, кръстени на премиера Нарендра Моди.
Причината за нарастващото напрежение са събития от 22 април, когато група екстремисти от Пакистан са влезли в индийски Кашмир и са убили 26 туристи. Индия обвини групировката Фронт на съпротивата, свързвана с пакистанската организация Лашкар-е-Таиба.
Военна ескалация и ответни мерки
В отговор, Индия прекрати споразумение за споделено използване на водите на река Инд, изгони пакистански граждани и обяви поредица от строги мерки, включително и военни операции.
„Укрепихме позициите си. Стратегически решения вече са взети“, заяви пакистанският министър на отбраната Хавая Мухамед Асиф.
Почти едновременно, индийски представители потвърдиха готовност за удари по цели, свързани с радикални ислямисти.
Спомени за провал и модернизация на армията
Макар Индия да демонстрира решителност, експерти припомнят неуспешната военна акция от 2019 г., когато индийски боен самолет МиГ-21 бе свален, а Пакистан твърдеше, че е поразен и Су-30. Тези събития разкриха сериозни слабости в индийските въоръжени сили.
След този инцидент, Моди вложи милиарди в модернизация, включително в руски зенитни системи С-400 и 36 френски изтребителя „Рафал“, които се разглеждат като ключови за евентуални въздушни удари.
Нестабилност в Пакистан и регионални рискове
Американски разузнавателни източници съобщават за криза в пакистанската армия, като висши военни обмислят отстраняване на генерал Асим Мунир, обвиняван в политически репресии. Това води до сериозни вътрешни напрежения в Исламабад.
Междувременно, радикални ислямисти от Афганистан са се опитали да преминат в Пакистан, предизвиквайки нови сблъсъци и смъртта на над 70 екстремисти. Жители от пакистанската част на Кашмир започват самостоятелни патрули, въоръжени с подръчни средства.
Призиви за сдържаност от Китай и САЩ
Китай и Съединените щати отправиха официални призиви към Индия и Пакистан за сдържаност, предупреждавайки за потенциално разрушителни последици от въоръжен конфликт между две ядрени сили.
„Китай очаква двете страни да действат отговорно в името на мира и стабилността в региона“, се казва в изявление на китайското външно министерство.
САЩ също заявиха, че са в постоянен контакт с Делхи и Исламабад, и че търсят дипломатическо решение на кризата.