„Кораби от ударната авиационна група на британския флот ще влязат в Южнокитайско море през август независимо от реакцията на Китай“, това обяви в интервю пред местните медии министърът на отбраната на Обединеното кралство Бен Уолъс.
„Не е тайна, че Китай организира ескорт за кораби, плаващи през международни води по напълно законни маршрути, и заплашва такива кораби. Ние ще уважаваме Китай и се надяваме, че Китай ни уважава“, допълни Уолъс.
Министърът отказа да отговори на въпрос дали се планира преминаване през 12-километровата зона около островите, които Китай смята за своя територия.
Той обаче отбеляза, че защитата на свободата на корабоплаването в международни води е задължение на Обединеното кралство.
В продължение на много години напрежението в Южнокитайско море се увеличава поради претенциите на редица страни в региона към архипелага Спратли и съседните Парацелски острови.
В допълнение към стратегическото им местоположение на кръстопътя на Индийския и Тихия океан, стойността на островите се определя и от факта, че според експертни оценки на техния шелф са съсредоточени значителни запаси от нефт и минерали.
Въпреки че Виетнам и Китай са основните участници в спора за собствеността върху тези територии, Бруней, Малайзия, Тайван и Филипините също заявяват частични или пълни претенции към островите и околните води.
На 23 юни британски „Дифендър“, отделен от ударната група, водена от самолетоносача „Кралица Елизабет“, премина до нос Фиолент в Крим.
Руското министерство на отбраната съобщи, че той е нахлул в териториалните води на Федерацията, наричайки действията на неговия екипаж грубо нарушение на Конвенцията на ООН по морско право.
Лондон, който не признава анексията на Крим от Русия, твърди, че разрушителят е извършил „мирно преминаване през териториалните води на Украйна“.