EURO 2020: Франция отпадна, Швейцария постави световния №1 на колене и ликува на четвъртфинал

Истински голов спектакъл представиха Испания и Хърватия и Франция и Швейцария

3 годиниСпортни 1 Мирослав Митков

Испания продължава напред към четвъртфиналите след безспорно най-интересният осминафинал на UEFA EURO 2020 до момента. „Ла роха“ мина през деветте кръга на Ада, но успя да победи Хърватия с 5:3 след продължения на стадион "Паркен" в Копенхаген.

Първото попадение беляза деветия автогол на европейското, отбелязан от Педри в 20-ата минута, давайки преднина на Хърватия. В 38-ата минута обаче Сарабия успя да възстанови равенството.

В началото на втората част, в 57-ата минута Испания постигна пълен обрат в резултата с гол на Аспиликуета. Феран Торес пък донесе третия гол на Испания в 78-ата минута. В 85-ата минута резервата Оршич върна световните вицешампиони, след като вкара за 3:2. В добавеното време на мача Пашалич смълча стадион „Паркен“, вкарвайки двубоя в продължения.

В 100-ата минута обаче чудото се случи – Алваро Мората се разписа и даде нов аванс на Испания за 4:3, а 3 минути по-късно Оярсабал го затвърди и оформи крайното 5:3, което прати испанците директно на четвъртфинал.

Във втория за деня осминафинал между Франция и Швейцария на стадиона в Букурещ също не липсваха изненади. Още в 15-ата минута на срещата тимът на Швейцария шокира фаворите за титлата. Точен за „кръстоносците“ беше Сеферович, който засече топката в мрежата на "петлите" и откриха резултата.

В началото на втората част Рикардо Родригес имаше шанса да удвои преднината за Швейцария, но Лорис направи безкомпромисно спасяване в своя мач №122. Минута и половина по-късно комбинацията Гризман, Мбапе, Бензема се оказа смъртоносна за Швейцария и световният шампион показа, че не е жив. Две минути по-късно пълният обрат беше факт. За него отново се погрижи Карим Бензема, който направи резултата 2:1. Погба осигури и трето попадение за „петлите“ в 75-ата минута. Това обаче не обезкуражи Швейцария след като Харис Сеферович реализира и втория си гол за Швейцария в осминафинала срещу Франция в 81-ата минута на срещата и върна "кръстоносците" в мача. Истинската изненада дойде в първата минута на добавеното време, когато в 91-ата минута успя да вкара мача в продължения с гол на Марио Гавранович. Двете продължения по 15 минути обаче не бяха достатъчни на двата тима да си отбележат победно попадение и двубоят естествено стигна до изпълнение на дузпи.

Дузпите се оказаха изключително драматични и шокиращи, след като голямата звезда на Франция – Килиан Мбапе не успя да реализира последната 5-а дузпа, и капитулира пред Зобер. Така Швейцария постави световния шампион Франция на колене и изхвърли тима от UEFA EURO 2020.