“Подобна диференциация имаше през 2000-та година, но на осигурителните прагове, а не на заплатите. Тогава целта пак беше да се борим със сивата икономика. Двадесет години по-късно би следвало да има по-интелигентен начин да накараме работодателя да плаща повече на работника си”, заяви пред БНТ представителят на Институт за пазарна икономика Лъчезар Богданов.
По думите на Богданов, стъпката с различните минимални работни заплати по сектори е твърде идеалистична, тъй като не ставало ясно кои са тези сектори, които ще трябва да договорят. Всяка една икономическа дейност щяла най-вероятно да твърди, че е по-специфична, което пък щяло да доведе до отделни договори, изтъкна икономистът.
“Там обаче има и различни длъжности. Има хора, които пък говорят за професии, така става тотален миш-маш, защото ти може да имаш една професия, но да работиш съвсем друго нещо”, изтъкна Богданов и допълни, че може да се стигне и до конфликти вътре в секторите, заради създаване на повече от една синдикална или работодателска организация в дадения бранш.