Лидерът на Хизбула Наим Касем заяви, че неговата групировка и подкрепящият я Иран са отпуснали 77 млн. долара досега на ливанци, разселени от войната с Израел, като предстои да бъдат отпуснати още.
„През ноември Хизбула реши да даде паричен подарък – подарък от иранския народ и Хизбула – между 300 и 400 долара за всяко семейство“ от над 233 000 семейства, които са се регистрирали за помощ“, каза Касем, цитиран от АФП.
„Изплатени са общо 57 млн. долара“, които обхващат 172 000 семейства, или около 75 % от регистрираните, а останалите ще получат общо 20 млн. долара“, добави той в телевизионно обръщение.
Касем благодари на Иран за „щедрата подкрепа“, като подчерта ангажимента на Хизбула за осигуряване на подслон и възстановяване.
Израел засили кампанията си в Южен Ливан в края на септември след близо едногодишен трансграничен обмен, започнат от Хизбула в подкрепа на нейния съюзник
Хамас след нападението на палестинската групировка на 7 октомври 2023 г. в Южен Израел.
В доклад, публикуван миналия месец, Световната банка предостави оценки за щетите между 8 октомври 2023 г. и 27 октомври 2024 г., като заяви, че „конфликтът е причинил икономически загуби в размер на 5,1 млрд. долара“, като освен това щетите върху физическите структури възлизат на „най-малко 3,4 млрд. долара“.
„Конфликтът е нанесъл щети на около 99 209 жилищни единици“ – главно в южната част на страната, близо до границата с Израел – на обща стойност 2,8 млрд. долара, се казва още в него.
81% от повредените и разрушени къщи са в южните квартали Тир, Набатия, Сидон, Бинт Джибейл и Марджаюн.
Касем заяви, че в допълнение към вече заделените 77 млн. долара, за „всички, чиито домове са напълно разрушени и не могат да се върнат в тях“ в Бейрут и южните му предградия, Хизбула ще плати „14 000 долара за една година“ за покриване на разходите за наем и обзавеждане.
Живеещите в други райони ще получат 12 000 долара за същата цел, допълва той.
„По-голямата част от сумата ще бъде предложена в брой от Ислямска република (Иран) за подслон“, каза Касем и призова „братските арабски и приятелски страни да допринесат за възстановяването“.
След като Хизбула и Израел започнаха война през 2006 г., страните от Персийския залив, водени от Катар, помогнаха за възстановяването, докато Иран съдейства за възстановяването на мостове, пътища и създаването на центрове за услуги.