Search Suggestions
      неделя, 05.01.25
      Search Suggestions

          Путин инструктира руското правителство и Сбербанк да изследват изкуствения интелект заедно с Китай

          Президентът на Русия Владимир Путин възложи на правителството в страната и на Сбербанк да осигурят по-нататъшно сътрудничество с Китай в областта на изкуствения интелект (ИИ). По-конкретно, беше разпоредено да се осигури по-нататъшно сътрудничество с Китайската народна република (КНР) при провеждането на технологични изследвания и разработки в областта на ИИ и да се разгледа въпросът за издаване на международно списание за развитието на технологиите в областта на ИИ в страната.

          „До правителството на Русия съвместно с държавното акционерно дружество (ДАО) Сбербанк: да се осигури по-нататъшно сътрудничество с Китайската народна република при провеждането на технологични изследвания и разработки в сферата на ИИ“, се казва в документа.

          Владимир Путин и Герман Греф разговаряха със Сун Хайтао, президент на Шанхайския изследователски институт за интелигентни автономни системи на Китай. Той разказа на участниците за опита в използването на ИИ в работата на китайското правителство.

          Путин заяви, че „Сбербанк би се заинтересувала от сътрудничество с института в разработването на технологии за изкуствен интелект“.

          Малко по-късно на срещата беше обявено също, че Сбербанк и Шанхайският институт ще подпишат съответно споразумение.

          „Китайската народна република като цяло прави просто огромни крачки в технологичното си развитие и в прилагането на най-важните инструменти на това развитие“, каза руският президент. 

          В разговор със Сун Хайтао, председател на Шанхайския изследователски институт в областта на изкуствения интелект, руският държавният глава съобщи още, че „китайските разработки в областта на изкуствения интелект, с които се занимава институтът, са най-важните инструменти на това технологично развитие“.

          По-рано главният служител на Пентагона по въпросите на цифровите технологии и ИИ, Рада Плъмб, нарече въвеждането на технологиите на ИИ в Русия, Китай, Северна Корея и Иран заплаха за националната сигурност на Съединените щати.

          Сбербанк откри център за изкуствен интелект в областта на науката. Това структурно звено ще разработи базирана в облака платформа за изкуствен интелект за научни изследвания в областта на химията, физиката, биологията и други науки. Андрей Белевцев, старши вицепрезидент, ръководител на блока за технологично развитие, разказа за това през ноември 2024 г. Той добави, че „основната цел е да се създаде инструмент за ИИ, който да умножи силите на изследователите не само в рамките на Сбербанк, но и в цялата страна“. Това ще помогне на местните учени да правят по-често открития и пробиви – както във фундаменталната, така и в приложната наука.

          На първия етап служителите на центъра ще определят пейзажа на научната дейност и областите, в които въвеждането на ИИ ще донесе най-голяма полза. Той също така ще систематизира уменията, които трябва да притежава една система за ИИ, за да помага на учените да правят наука. За да се гарантира, че невронната мрежа развива умения за научно мислене, екипите ще бъдат включени в обучението на модела на невронната мрежа GigaChat. Центърът ще си сътрудничи активно с научни организации и университети в страната.

          Основната индустрия на ИИ в Китай ще достигне 79,5 млрд. долара през 2023 г., което е с 13,9% повече от 2022 г., когато разходите в тази област се оценяваха на 69 млрд. долара. Китайските власти възнамеряват да въведат повече от 50 нови национални и индустриални стандарта за ИИ до 2026 г., според документ на китайското Министерство на промишлеността и информационните технологии.

          В документа се отбелязва, че до края на 2023 г. повече от 4000 компании и организации в КНР ще извършват дейности, свързани с ИИ. У Чжаохуей, вицепрезидент на Китайската академия на науките, заяви, че различните решения за ИИ ще имат практическо въздействие върху всички ключови отрасли, включително производството, транспорта, образованието и здравеопазването. Страната активно разширява обектите за интелигентно производство – както на национално, така и на провинциално ниво.

          Степента на внедряване на генеративен ИИ от китайските предприятия през 2023 г. е достигнала 15%, а общото финансово въздействие на такива приложения и услуги се оценява на 2,02 трилиона долара. Според McKinsey генеративният ИИ може да генерира допълнителни икономически ползи за Китай в размер до 2 трилиона долара годишно. Бързото развитие на местния пазар на генеративен ИИ и все по-широкото възприемане на технологията от предприятията ще окаже значително въздействие върху цялостната цифрова икономика, като ще стимулира иновациите, ще подобри ефективността и ще доведе до повишаване на конкурентоспособността на китайските компании до 2035 г.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          - Реклама -
          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ

          Зареждане…

          Зареждане…

          Search Suggestions
              Search Suggestions