В понеделник „Амазон“ изстреля първите спътници на „Проджект Кайпър“, с цел да осигури изключително високоскоростен интернет и да се конкурира с услугата „Старлинк“ на Илон Мъск.
Изстрелването на ракетата Atlas V на United Launch Alliance, която ще изведе първите 27 спътника в орбита, се състоя малко след 19:00 часа. местно време (23:00 ч. по Гринуич) от Кейп Канаверал във Флорида.
Предишният опит беше отменен по-рано този месец поради лошо време.
„Проджект Кайпър“, дъщерно дружество на гиганта в онлайн търговията на дребно, основан от Джеф Безос, се опитва да догони „Старлинк“ – обширна мрежа от интернет сателити на „Спейс екс“, която промени сектора и даде на Мъск значително геополитическо влияние.
Инициативата на стойност 10 милиарда долара планира да разположи 3200 сателита в ниска околоземна орбита – регионът на космоса до 1200 мили (1900 километра) над планетата – с надеждата да заработи по-късно тази година.
Цените все още не са разкрити, но Амазон обеща, че ще се придържа към репутацията си на евтин търговец на дребно.
„Atlas V е на път към орбита, за да изведе тези 27 спътника на Кайпер, да ги пусне в експлоатация и наистина да започне тази нова ера в интернет свързаността“, каза Калеб Вайс от ULA.
С изстрелването в понеделник Амазон официално навлиза в пренаселено и бързо развиващо се поле, което включва не само „Старлинк“, но и други нововъзникващи играчи в надпреварата за сателитен интернет.
SpaceX изстреля първата партида спътници „Старлинк“ през 2019 г. и сега се гордее с повече от 6750 оперативни устройства, обслужващи над пет милиона клиенти по целия свят – безспорно доминиращата сила в сектора.
“Старлинк” също така осигури ключов интернет достъп в зони на бедствия и военни действия, включително Мароко след опустошителното земетресение през 2023 г. и на фронтовата линия във войната на Украйна срещу Русия.
Амазон планира да ускори изстрелванията през следващите месеци и години, като над 80 полета са резервирани чрез United Launch Alliance (съвместно предприятие на Boeing-Lockheed Martin), френската Arianespace, собствената „Блу ориджин“ на Безос и дори „Спейс екс“ на Мъск.
Нейните спътници постепенно ще се присъединят към нарастващите редици на ниската околоземна орбита, наред със „Старлинк“, европейския OneWeb и китайското съзвездие Guowang.
Нарастващото пренаселване на тази орбитална зона предизвика опасения относно задръствания, потенциални сблъсъци и прекъсвания на астрономическите наблюдения.
Нарастващата роля на частните компании в космоса също повдигна остри политически въпроси, особено след като влиянието на Мъск се простира отвъд бизнеса в политиката и дипломацията.
Мъск изпрати смесени сигнали относно бъдещата роля на „Старлинк“ в Украйна, където той остава жизненоважен за военните усилия на Киев – конфликт, на който съюзникът на Мъск, президентът на САЩ Доналд Тръмп, обеща да сложи край.