България продължава да бъде страната с най-висока смъртност в Европа, сочат най-новите данни на Института за изследване на населението и човека при Българската академия на науките (ИИНЧ – БАН).
Според статистиката, през 2023 и 2024 г. общият коефициент на смъртност в страната е съответно 15,7‰ и 15,6‰, което е значително над средното за Европа – 10,8‰ за 2023 г. През изминалата година у нас са починали 100 736 души. Макар и с лек спад спрямо 2018 г. (16,2‰), смъртността в България остава най-високата в ЕС.
Живеем по-кратко от останалите европейци
Очакваната продължителност на живота в България е достигнала 75,8 години към 2023 г., което е слабо подобрение спрямо предпандемичните нива. Въпреки това, този показател изостава съществено от средното за Европа – 81,4 години. От 1960 г. насам животът у нас се е удължавал с приблизително една година на всяко десетилетие, което е по-бавно темпо от европейските стандарти.
Детската смъртност – рекордно ниска, но все още над средното
Детската смъртност в България за 2024 г. е отчетена на 4,5‰, което е най-ниското ниво от началото на измерването на показателя. Въпреки това, тя остава с 1,5 пъти по-висока от средната детска смъртност в ЕС.
Регионални неравенства и тревожни различия между град и село
Данните подчертават значителни регионални различия. Най-ниската смъртност е отчетена в София-град (11,3‰), а най-високата – във Видин (24,3‰).
Съществува и силен контраст между градските и селските райони. Смъртността в селата е 20,7‰, докато в градовете – 13,8‰, което прави селската смъртност 1,5 пъти по-висока. При детската смъртност разликата е още по-фрапираща: 7‰ в селата срещу 4,2‰ в градовете – или близо 1,7 пъти по-висока.
Ха добър ден. Да кажеш, че нещо ново откривате, а ние сме си така много отдавна.
За това нямаме място там.
Благодарение на продажните политици!
Искате демокрация, нали?
Мрем защото в „каналите“ и аналите въздуха не стига за всички!
1.ТРЕВОЖНО: България е с най-висока смъртност в Европа!
2.Софиянски: Референдумът е за слабите политици!
3.Борисов трети ден крие истината за това чий го дири край Босфора! Борисов, кажи си? Това попита журналистът Николай Бареков. . . . и т. н.
Точка 1 е в следствие на всико изброено след него до …гроба ни в България!
Излесте от Информационните канали и да разговаряме високо и ясно на вън от тях. На чист въздух и светлина по улиците и площадите на България. Това е пътя на спасението за Всички българи Днес!!
Но и с най ниска раждаемост, важно е, че не ни пука, добре си живеем, сега и еврото ще въведем, ок сме си
Направо си южнокореец с грим и скъсан задник! Радвай се Ивчо!
Още един рекорд на евроцентовете.
Казаха че в столицата средната продължителност е по голяма , от страната това се дължи на мизерията в провинцията
Най – умния и най – древния народ.
Благодарение на „европейския елит“ и слугите им, които ни управляват 35 години.
и на челно място с най-много милионери на глава от населението! дали не за сметка на здравеопазване и социална помощ!?
Добро утро
От години е така. Сега ли го разбирате? Замърсена вода, замърсена храна. Как да е?
Нормално е при тоя стрес на където и да се обърнеш кое е на ред…
ХА ХА ЩОМ ЕДИН НАРОД ИЗБИРА УБИЙЦИТЕ СИ ДА ГО УПРАВЛЯВАТ, ПОКАЗАТЕЛИТЕ НА СМЪРТНОСТ ЩЕ СА ВИСОКИ.
Чисто и просто. Нищо не нормално
Нищо ново
Така ще бъде