22-годишен студент в УНСС в София прави супер изгодна сделка. През януари 2025 г. фирмата му инвестира 180 хиляди лева в имот в индустриален парк, който трябва да плати през януари 2030-та, стана ясно от разследване на БЪРД. Това е 5 /пет/ години отсрочка! Върху имота дори няма ипотека. Страхотен бизнес нюх, би казал всеки, но младият мъж не е всеки. Студентът Георги Руменов Радев е син на президента Румен Радев. А самият президент изглежда има отношение към този индустриален парк край Пловдив. Той се среща с инвеститори в парка само месец преди сделката на сина му.
Фирмата на Георги Радев е “ИТА 999” със 100 лв. капитал, както BIRD разкри още на 10 май, след обръщението на Радев за внасяне на искане в парламента за провеждане на референдум за еврото.
Странно, но 2 месеца след придобиването му, имотът е върнат и сделката е развалена. Потърсен от BIRD за коментар, синът на президента Радев отговори:
“Поради установена неизгодност и за двете страни, договорът е разтрогнат по взаимно съгласие.”
Фактите обаче сочат единствено за политическа неизгодност на сделката. Ако договорът не беше разтрогнат, към Радев щеше да има сериозни въпроси за материална облага. И ухание на подкуп.
Неслучайни партньори и приятна цена
Участниците в сделката със сина на Радев не са никак случайни. Те са свързани са с фирми на проксита на санкционирания за корупция от САЩ по закона “Магнитски” и от Великобритания депутат и председател на ПП “ДПС – Ново Начало” Делян Пеевски. Това са фирма с участие на Георги Самуилов – Жоро Инса и фирма свързана “героя” от КТБ Бисер Лазов.
Цената, на която е изповядана сделката е 25.85 евро/кв.м. Това е двойно по-ниско от обявите в района – 50 до 60 евро/кв.м. (и повече за по-големи) парцели в същата индустриална зона “Марица”, в района на с. Радиново.
Съсед по имот пък е завод на “Смарт Пауър Грид” (“Smart Power Grid” на водещата снимка) на семейството на станалият известен в миналото като брокер в съдебната система Красимир Георгиев – Красьо Черния.
Припомняме, че майката на Красьо Черния – Любка Йосифова, освен че е едноличен собственик в “Премиум Инвест Пропърти”, чрез която държи 75% от “Смарт пауър грид”, е съдружник на Николай Филипов, по-известен като Ники Митничаря или Пъдпъдъка – съдружник на покойния Мартин Божанов – Нотариуса.
Сделката в “Кривата нива” – развалена на пожар
Случайност ли са прокситата на Пеевски по веригата? BIRD проучи документите и хронологията на сделката в детайли.
Фирмата “ИТА 999” на 22 годишния студент Георги Руменов Радев, син на президента Румен Радев, е купила в края на януари т.г. парцел в индустриален парк “Марица” край Пловдив за 180 хиляди лв. Местността се казва “Кривата нива”, а парцелът с площ 3915 кв.м. е отреден за склад. И тук идва интересното: срокът за плащане е до 31.01.2023, или в срок до 5 години! Ипотека върху имота няма. Синът на Радев дори не плаща разноски по прехвърлянето. “Нотариални, местни и държавни такси, са за сметка на дружеството – продавач” е записано в нотариалния акт, с който BIRD разполага.
Този детайл, както и ниската цена, повдигат сериозни въпроси за бизнес логиката на цялата операция.
Продавач на парцела е фирмата “Елиста” ООД, която се храни основно от обществени поръчки в района на Пазарджик и чрез сделката реално осигурява 5-годишно безлихвено финансиране за фирмата на сина на Радев. “Елиста” е била бизнес партньор на “героя” от КТБ Бисер Лазов, известен като прокси на Делян Пеевски. Фирмата е участвала в ДЗЗД “Смолян 2012” заедно с “Инфраструктурна Компания” и “Интегрирани пътни системи” – последната е със сериозни задължения към НАП (над 122 млн. лв.) и е свързана с “Евробилд“ и “делото за 102 милиона” активи на КТБ. Това поставя продавача в мрежа от свързани лица и дружества с противоречива история.
“Елиста” е купила този имот през декември 2024 от фирмата “Бизнес Център 2“, в която съдружник е Георги Самуилов – Жоро Инса, също прокси на Делян Пеевски. “Бизнес Център 2” владее повечето от имотите в индустриалния парк в местността “Кривата нива”.
Само два месеца (55 дни) след като фирмата на Георги Радев купува имота, тя го продава обратно на същата фирма “Елиста” за същата сума от 180 хиляди (179,966.40) лева. В нотариалният акт от 24.03.2025, с който BIRD също разполага, е записано, че продажната цена “се прихваща срещу изискуемо и ликвидно задължение на продавача” – в случая фирмата “ИТА 999” на сина на президента Радев.
От описаните в нотариалния акт документи се разбира още, че “ИТА 999” на сина на Радев и “Елиста” са имали и предварителен “договор за възлагане на проектиране и строителство, сключен на 14.01.2025г.”
Радев: ”Реализирам взаимно неизгодни бизнес проекти”
Финансовата история на фирмата на младия Радев е оскъдна. “ИТА 999” е регистрирана през май 2023 г. със 100 лв. капитал. През 2023 г. отчита загуба от 65 хиляди лв., 130 хиляди лв. банков заем и само хиляда лв. приходи от дейността. За 2024 няма данни.
BIRD се свърза с Георги Радев по мобилно приложение и зададе следните въпроси:
- Как се е свързал с фирмата-продавач “Елиста” ООД?
- С какъв предмет и за каква сума е договорът за проектиране и строителство между “ИТА 999” и “Елиста”? Би ли предоставил копие?
- Защо се стига до връщане на имота срещу изискуемо и ликвидно задължение на “ИТА 999” към “Елиста” в рамките само на два месеца. Би ли предоставил и Спогодбата от 24.03.2025 г.?
Документи не получихме, а отговорът остави висящи въпроси за сделката:
“В комуникация съм с фирми от цялата страна в търсене на реализация на бизнес проекти. Информацията за визирания от Вас нотариален акт е публична. По него не е извършено никакво плащане,а е предвидено такова при определени условия до 31.01.2030г. Поради установена неизгодност и за двете страни, договорът е разтрогнат по взаимно съгласие.”
“Пълен съпорт” от държавата и президента
Парцелът (ПИ 61412.18.382), който е предмет на гореописаните сделки на фирмите свързани с проксита на Пеевски и фирмата на сина на Радев, от 2022 г. е включен в територията на индустриален парк Марица.
През април 2023 г. Румен Радев се среща с инвеститори в индустриалния парк, в който регистрираната месец по-късно (31.05.2023) фирма на сина му, ще стане през 2025 г. собственик на парцел. На събитието ясно се виждат Радев и служебните министри Никола Стоянов и Александър Пулев от кабинета на Гълъб Донев, да гледат презентация именно на индустриалния парк Марица (стрелката на снимката е на BIRD).
Заповедта от 2022 г. за индустриалния парк е на служебния министър на икономиката Никола Стоянов (бивш шеф на ВМЗ Сопот), назначен от президента Румен Радев. Но обгрижването на индустриалния парк продължава и от следващите правителства. Заповеди (виж стр. 7-13) е подписвал и министъра на “Сглобката” от кабинета Денков – Богдан Богданов (ППДБ).
Служебното правителство на Димитър Главчев също се грижи за индустриалния парк, като осигурява финансиране за изграждане на публична общинска инфраструктура. Още десетки милиони за инфраструктура предвижда Община Марица в бюджета си.
Красьо Черния – неслучайният съсед
Съсед по парцел, на притежавания за 2 месеца от фирмата на сина на президента Радев, е завод на фирмата “Смарт Пауър Грид” на семейството на станалият известен в миналото като брокер в съдебната система Красимир Георгиев – Красьо Черния. За инвестицията в нов завод за 50 млн. лв. информира в-к Капитал.
Майката на Красьо Черния – Любка Йосифова е едноличен собственик в “Премиум Инвест Пропърти”, чрез която държи 75% от дяловете в “Смарт Пауър Грид“.
Освен това, както BIRD разкри в предишна публикация, майката на Красьо Черния е съдружник в апарт хотел Алюр с Николай Филипов, по-известен като Ники Митничаря или Пъдпъдъка. Филипов пък, както също разкрихме, е бил съдружник на покойния Мартин Божанов – Нотариуса.
“Пътят на Копринката“ и мълчанието на Радев
Редно е да припомним, че президентът Радев така и не отговори на въпросите по корупционния скандал със зам.-министъра на регионалното развитие Захари Христов, за когото се твърдеше, че протежиран от президентския секретар Николай Копринков и че е близък на кръга около почетния консул на Русия Георги Гергов. Христов беше уволнен през 2021 г., след като пътностроителна фирма го обвинява в поискан подкуп от 10% за уреждане на забавени плащания. Радев е бил уведомен. Христов е върнат на поста през 2022 г. от следващото служебно правителство, назначено от Радев.
Христов и Копринков придружават президента Румен Радев на тържествата за Съединението в Пловдив на 6 септември 2022 г. (снимка), на които се появява и руската посланичка Елеонора Митрофанова.
От ляво на дясно: Румен Радев, Захари Христов, Илияна Йотова, Николай Копринков на тържествата за Съединението в Пловдив на 6 септември 2022 г. Стопкадър от предаването “ЕвроДикоФ” по Телевизия Евроком.
Припомняме също така, че сдружение на съпругата на президента – Десислава Радева, в нарушение на закона, не се е отчитало с години. След разкритието на BIRD, съпругата на президента Радев напусна сдружението.
Еееей ВЯРНО ,ЧЕ СТЕ ИДЙОТИИИИ..СМИРЕТЕ СЕ….АЛЧНОСТТА ЩЕ ПОГРЕБЕ. ВСИЧКИ И !!!!!!!
Важен е Радев , а не роднините му ! Всяка коза за свой крак !!! Ей ама за всяка ситуация си имаме поговорка
Не се спряхте ,до девето коляно ровите .
Колкото ровене тинята пада върху вас продажни телевизии
Така се действа в България.
Народе да скочим срещу мафията.
Какво още ще изсмучат от пръстите си европейските гъзолизци?
Пеевски е прав!
Мистър „Кеш“…
Катя Петрова Пий си хапчетата!!!
Vidol Kafaliev,
Опростачения,
Цитирам Пеевски!
Не съм го измислила!
Не ги харесвам и двамата!
Vidol Kafaliev,
На годините ни, не е хубаво да се обиждаме!
Паднахме, на нивото на депутати и управляващи!
За това, си унищожихме и държавата?
Е тука номерави няма да мине
По лошо правите ! Радев не е човека който ще възпитава сина си лошо ! Но се занимавате с глупости ! Свине !
Asen Georgiev разбира се, че не е. Опитал се да открадне някой и друг лев. Не му е станала играта и какво от това? Живота е като тотото “ Не губи кураж, има друг тираж“. Другия път ще стане.
Грозевци в акция! – Долни клеветници, лъжци и манипулатори! Същества без морал и съвест!
Още не е направил проекта и се започна плюенето пък ,какво ще е по нататък ужас???
Бърд, кога за Пеевски, Борисов и Сие?!
Защо така избирателно?!
Каква е тази истерия?!
Много малко са тези които ви вярват!!! Жалка и нескопосана Манипулация!!!
Не посягайте на децата за да смачкате,някой който не харесвате! БЪРД отдавна се продадоха и са подлоги,така че не може да им се вярва.Манипулират и казват неистини! Толкоз….
ХАЙДЕ СТИГА С ЛЪЖИТЕ !!!
Бърд да напишат за взривяващото разкрития за ограбването на КТБ,на Булгартабак,за барселона-гейт,за всички гейт и след това да погледнат сина на президента!!!!
Писахте за жена му,сега за сина му.Внимавайте да не пропуснете някой негов роднина. Смешници
Оставете човека на мира.Смешни сте.А за цигарите на пеевски нищо не казвате и не само това.А сега не ви изнася и почвате да ровите и пишете глупости.Смешници….
Почвайте подред ,синът му, дъщеря му, баща му, вуйчото и до де хване декиш.А ЗАБРАВИХ ЗА ОБЛЕКЛОТО НА ЖЕНА МУ НЕ ПИСАХТЕ ……..
Младен Ивайлов Ооо , писаха и за жена му и за дъщеря му ! Злобарите нищо не пропускат !!!
Намери си работа бе бездарник изкарвай парите честно
Платени жълти драскачи и представа си нямате от истинска журналистика! За пари и собствените си родители и деца ще продадете! Пошло зловонно отврат!
Защо не разбрахте – колкото повече го плюете ПРЕЗИДЕНТА , народа повече го харесва .
Един чист няма……,
Куче влаче…, диря няма!!! И Господ не може да разплете тези свински завързани черва!…
Всичко в държавата е ОК, сега да уреди и синчето, че няма цял живот да е президент Я……!, А другите…..,ряпа да ядат! Пито – платено! И така… кой е начело на корупцията?
Въпрос с повишена трудност! Ники Кънчев да го включи в играта „Стани богат“!
Зинка Вълканова щ
BIRD НЕ СА НИКАКВИ РАЗСЛЕДВАЩИ НА ТЯХ ИМ ПОДАВАТ
ИНФОРМАЦИИТЕ.ЗАЩО НЕ РАЗСЛЕДВАТ ДАНИЕЛ СЛАВЧЕВ ДЪНКАТА ЗА ИМОТИТЕ МУ ? НА ШИШИ БОКО И ДР…
Какво ви интересува децата на Президента ?
Оставете на мира децата на Радев.
Христина Нинова Кирчо, Кокорчо, Пеканов, Стефчо Янев, Наталка Киселова, Крум Зарков-Кацамунски – всички кадри на Радев са ЗА еврото (дори и той, ама лъже наивниците с предложение в 12 без 5)
Изплуват мозъците ви.
Тутуууу 🤣😂🤣
Вие и на слънчевата майка ще направите досие като ви се плати
Не ви вярвам.
Татяна Генева
Не ти харесва нали.Човека пише с факти.Какво не.разбра?
Татяна Генева но си е така, а малкият син, пребивал деца в училище и не само, и местели пребитите деца в друго училище, за да не се разчупва. Последният случай детето е със сътресение и още в болница и не е много добре. Ако е едно дете на друго семейство, дали какво би станало. И големият също. Ако искате вярвайте.
Rada Georgieva не е вярно фейк
Rada Georgieva Вие свидетел ли сте на побоя.Там ли бяхте, видяхте ли с очи.
Татяна Генева И на мунчо!
А на тиквата за дъщерята нещо да кажете простаци
Христина Нинова мълчат за това не се плаща.
Христина Нинова И за онази малката ,която е в Дубай ,а за Пеевски нищо не казват ,жена ,жени, колко са и колко деца има ,скрито покрито ! Не се занимавайте с децата на видни личности ,много долно и просташко е !!!
Христина Нинова например, че е акционер в канадската фирма, която окраде златото ни
Павлина Георгиева Ама дебилите мълчат
За крадците нищо не казват Радев от народа нищо не е откраднал
Detelina Stefanova това от боташ нали ние трябва да го плащаме той си взима комисиони
Valentin Pandurski той или бойко и сачева.
Valentin Pandurski главните виновници са Бойко и Пеевски за Ботуш! Отказаха да взимат директно газ, а да взимат с посредник. Няма да могат да крадат!
Valentin Pandurski Вие броихте ли му комисионните. Това не ти е Ту туу
Valentin Pandurski Комисионите за президента са основен пункт от договора! 🤣🤣🤣
Detelina Stefanova Така е – за главните крадци Баце и Шиши дума не казват, на Радев са се нагледали!
Всеки гледа в канчето на другия.
Колкото по го плюете, толкова по му вярваме и поддържане. Успех
Радев.
Когато плюят някого значи той е на правилния път
Христина Нинова Много, много странна логика.
И кое и е странното,това че хора с нищожен умствен потенциал не разбират,вината си е тяхна
Mariana Kostova В какво?
В това в което такива малоумни вярват на тиквата,но нормално той прост и поддръжниците му прости
Преди се занимавах с жена му, а сега със сина му ЖАЛКИ СТЕ🥰🥰🥰
Корнелия Коларова Те не подминаха и дъщеря му !
Violeta Vicheva Абе хора Вие нямате ли срам!
Димитър Ангелов Защо се обръщате към мен , за какво да се срамувам , аз също съм възмутена!?!?
Violeta Vicheva Да така е жалки комплексари….
Тоя лъже народа и той естях
То на малоумните какво да обясниш,слушай тиквата
Ред на сина ли дойде да плюете
На.Пеевски извънбрачните хлапета на улицата ли живеят в Дубай?
Много му вдигнахте рейтинга на шиши,то и клошарка няма да му пусне на тая пихтия
Христина Нинова Цветелина Янева не само му “ пусна“, но и дете му роди. За всеки влак си има пътници.
Няма те ли си друга работа смешници
Щом е евроком няма смисъл да се чете
Снежанка Каракашева Каракашева, добре че има ЕК, че другите телевизии за нищо не стават, те са за такива като Вас, кухи глави! Разбрахте ли ме?
Стефанка Коева всеки си има мнение
Снежанка Каракашева Аз вярвам на Сашо Диков!
Lidia Ivanova аз по пък не!!! Много пъти се върти Диков и се продава! Вярвам единствено на президента Радев, защото такъв до сега не сме имали!!!
Milka Dragova Той се върти,казва че е натовски офицер, защитава Русия, за мен е човек без позиция!
Снежанка Каракашева те цитират Бърд, нормална ли сте.
Нещо за тъщата му ?
РУМЕНЧО не чист човек тава е много ясно
Oktay Mahmud А Пеевски.и Доган са много чистички
Малоумник
Oktay Mahmud От щата Дейлиорман,от Левски и гласувал за Пеевски,убийствена комбинация за беден град!Добре че си чист ….
Oktay Mahmud а Бойко и Шиши са чисти ли
Oktay Mahmud ,а Бацето Боко, направо свети! ТуТууууу! А Пеевски, още повече, като за в кочина!🫨🤮🫨🤮
Oktay Mahmud Е, не могат да всички да са чисти като Баце и Шиши! 🤣🤣🤣
На президента Румен Радев може само да му лъскате обувките
Rumen Simeonov Да лъскаш на копейкин късичкото русоробе!
Rumen Simeonov хайде почвай да лъскаш,плъхче
Rumen Simeonov Най-добрата поза за гъзоблизците е лъскането на обувки и това е справедливо наказание за посредствеността и невежество- то им!
Rumen Simeonov А Вие да му лижите подметките!
Светлана Савова на теб на кои ти харесаха повече,надявам се на пеевски
Мръсните руски обувки,можете само вие копейките да му ги лъскате
Maria Uzunova вие ще лъскате обувките евроджендарите! Евроджендарите много пъти са лъскали подметките на Русия! И този път пак ще лъскат. Забравили са 1 и 2 световна война, как ядоха бой!
Снежана Първанова я ми разкажи за първата световна война, че нещо не разбрах. Кой яде боя и откъде се пръкна Съветския Съюз? И как мошеника Улянов каза, че няма такава страна Руска Империя и избягна репарациите, които легнаха изцяло на гърба на Германия.
Хубаво е да се изфукаш във фейсбук, че знаеш буквите и можеш да пишеш, но трябва поне от малко да знаеш ,а какво пишеш.
Rumen Simeonov ,точно!
Лъскай му бастуна
Rumen Simeonov Който не е достигнал неговото ниво няма право да го критикува или обсъжда!
Синът на Гумен Крадев е г@й.
Простака си и простак,а за крадливата тиква какво ще кажеш
Pavel Cho Града на ГЕРБ сД.Добрев с най ниски заплати защото за които гласуват им ги вземат!
Pavel Cho А Вие?
Pavel Cho Да нее само той.Колко са в парламента,или вие срам да ги кажете,щото са за еврото и против референдома
Pavel Cho Каза Pavel Cho на който сирените на 2 юни му пречат и са глупост!?!?
Pavel Cho като теб
Pavel Cho случайно да сте спали с него, та знаете какъв е! Срам и позор сте!
Pavel Cho като гледам май и ти не лъжеш
Колко удобно! Ботаж не свършили работа?
Anelia Aleksandrova Питай Сачева и.Борисов каква работа върши Боташ,защото Сачева подписа,а Борисов създава интриги.
Ами за там се оказаха други замесени и сега измислят други лъжи,няма да му простят за референдума идиотите
Христина Нинова Радев ЗНАЕ,че референдум НЕ МОЖЕ да има за решение от преди 27 години,но знае,как да се подиграва и насъсква народа!
За БОТАШ няма съмнение!
Ivanka Ivanova нали знаете, че простотията ходи по хората. Не ви е подминало
Христина Нинова -цитират ви документи с дати,имена на хора..вие толкова сте запленени,че не вярвате.Дори и сина на президента отговаря на въпроса относно сключване и след 55дни разваляне на сделката! Вие от любов и на истината не вярвате!
Христина Нинова Точно и ясно .
Той е новият кпнкурент- враг.
Очаквам включване от доносника Гроздев за него що не разследване че беше доверено лице на Шиши във КТБ
Дайте да пишем за дядото на Боко ,за баща му и още нещо,за Прасчо, толкова години го ядохте на Радев, писна ми!
Boyka Dzhibirska Ще е интересно четиво …
Вас кой ще разследва?
Не подкрепям Радев,но ако трябва да сме справидливи, както иска всеки да постигне нещо в живота си,за да живее така и този син,ще иска да постигне нещо,и ако трябва да се интресуваме трябва за всеки да се постъпва по един и същи начин.Не справедливо за този младеш,защото е Р,Радев син да го следим,а да заобикаляме много от личностите,например като Теменужка Пет,както беше заграбила златна плош безвазмезно,и така се покри без да продалжът оточнения.
Иванка Пенева Ама името й беше изчетено м/у влезлите в НС с фалшиви бюлетини…Мафията на ББ я покри…
Иванка Пенева Г-жо , най-напред се ограмотете , пък после пишете !!!
Започна се .Сега емнаха президента, интриганти проклети!
триете?