Search Suggestions
      понеделник, 09.02.26
      Search Suggestions
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          ГОРЕЩО
          14:25 ОБРАТ! ФБР не успя да докаже, че Епстийн е оглавявал група за трафик на хора14:09 Т. Стойчев: Мафиотската престъпност проникна до най-високите нива на властта13:51 Полицията с извънреден брифинг за случая „Петрохан“ (ОЧАКВАЙТЕ НА ЖИВО)13:51 Недялко Недялков пред Евроком за трагедията в Петрохан: Това е българският вариант на „Епстийн“, има политически чадър (видео)13:43 Тома Белев за случая „Петрохан“: Да приказваш за паравоенна групировка, когато става въпрос за 5 души и 1 дете, е малко странно13:04 Бащата на убитото дете от Петрохан съветван от години да си вземе сина от Калушев12:41 Руските служби: Задържаните за атентата срещу Алексеев признаха вината си12:00 Ива Митева с коментар за политическото си бъдеще и евентуален съюз с Румен Радев10:28 „Сега“: Районната прокуратура в Костинброд е разследвала хижа „Петрохан“, но е прекратила делото през декември 2025 г.10:26 Последна информация за Петрохан: Кемперът е бил оборудван с радиостанция и сателитна връзка

          ЦИК определи правилата за довереното изграждане на изходния код за машините

          9 октомври 2024 | 08:11 430

          Централната избирателна комисия определи правилата и условията, по които да се извърши довереното изграждане на изходния код за машините за гласуване на предстоящия парламентарен вот. Генерирането на „изходен код“ е задължително условие, за да се гласува с устройства и е разписано в Изборния кодекс.

          - Реклама -
            
            

          При процедурата право да присъстват имат представители на партиите, коалициите и инициативните комитети, които са регистрирани за участие, представители на Българската академия на науките, на неправителствени организации регистрирали наблюдатели в поне два от последните четири проведени избора, както и експерти, определени от ЦИК.

          Със свое решение ЦИК ще определи часът и мястото когато ще се проведе процедурата по доверено изграждане на изходния код за машините за гласуване, а министерството на електронното управление осигурява така наречената защитена среда – това е обособено помещение под постоянно видеонаблюдение и видеозаснемане, с контролиран достъп и в изолация от интернет свързаност. 

          Специално определени членове на ЦИК ще генерират частни ключове, с които се заключва софтуера, за да не бъде манипулиран. Те се генерират по начин, който гарантира, че частният ключ няма да стане известен на друга страна в процеса на довереното изграждане, включително и на екипа по довереното изграждане. 

          В тази част от процеса по доверено изграждане е забранено да се заснема и записва въвеждането на паролите от упълномощените членове на ЦИК. Хардуерната платформа, на която се генерират те, както и изходния код ще се съхранява в Централната избирателна комисия на място, непозволяващо нерегламентиран достъп. 

          Следва и процедурата по валидация и визуализиране на системният хеш код на софтуера, който се обявява публично от ЦИК. Този код фигурира на всяка разпечатана от машина бюлетина и гарантира, че софтуера не е манипулиран. Секционните избирателни комисии са длъжни при стартирането на машината да направят проверка дали тя отпечатва бюлетина с генерирания хеш код в процедурата по доверено изграждане.

          google-news
          Последвайте Евроком в Google News

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          Метрото тръгва към „Слатина“: започва строителството край парка на Военна академия

          Започва строителството на новия участък от метрото край парка на Военната академия – разширението към „Слатина“ влиза в активна фаза.

          АПИ предупреждава: Шофьорите да тръгват на път само с подготвени за зима автомобили

          АПИ предупреждава за сняг и лоши условия по пътищата — шофьорите да пътуват само с автомобили, подготвени за зима.

          Рюте: НАТО няма да задейства клаузата за колективна отбрана при руска атака срещу натовски войски в Украйна

          Преди дни Марк Рюте обяви, че държави от НАТО ще разположат войски в Украйна след края на конфликта с Русия
          Вашият коментар
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          Search Suggestions
              Search Suggestions