Search Suggestions
      вторник, 26.11.24
      Search Suggestions

          ПОЛИТИКО: Киев се напъва да види истинския план на Тръмп за Украйна

          Новата стратегия на Украйна да спечели бъдещия президент на САЩ вероятно ще наблегне на това, колко много може да предложи Киев в замяна на помощ

          Бизнесмени, дипломати и политици се събраха в мазето на ресторант в Киев в нощта след убедителната победа на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ.

          Докато сирените за въздушна атака виеха навън, вътре цареше атмосфера на несигурност.

          Някои хора се смееха, други изглеждаха озадачени или объркани; мнозина се чудеха на глас дали президентът на САЩ Джо Байдън сега ще премахне всички ограничения и ще даде на Украйна всичко, което тя поиска от него, докато той все още може.

          Трети пък размишляваха как да предвидят действията на непредсказуемия Тръмп и какво може да направи Украйна, за да го спечели.

          За украинския президент Володимир Зеленски отговорът изглежда е предварително ласкателство.

          „Беше изключително важно за нас в Украйна и за цяла Европа постоянно да чуваме думите на (Тръмп през първия му мандат като президент) за мир чрез сила. И ако това се превърне в политически принцип на [предстоящия мандат на Тръмп], Америка и целият свят несъмнено ще спечелят от това“, каза Зеленски във вечерното си обръщение в сряда.

          „Не без причина [бившият президент на САЩ] Роналд Рейгън е споменаван толкова често през последните дни – хората искат увереност, искат свобода, нормален живот. А за нас това означава живот без руска агресия и със силна Америка, със силна Украйна, със силни съюзници“, добави той.

          Сякаш гадаят по чаени листа, елитите и политиците на Киев продължават да обмислят как Украйна, която преди се позоваваше на демократичните ценности и върховенството на закона, за да спечели подкрепа във войната си с Москва, трябва сега да подходи към човек, който възприема по-твърд подход към политика.

          „Не можем да знаем със сигурност каква ще бъде политиката на новата администрация по отношение на войната… Разбира се, обещанието [на Тръмп по-рано] да прекрати войната за 24 часа е тревожно, защото това едва ли е възможно при условия, които да гарантират траен мир в Европа и да не унищожат Украйна“, коментира във „Фейсбук“ Иванна Климпуш-Цинцадзе, председател на Комисията за евроинтеграция в украинския парламент.

          „За да бъдат тези условия основани на неща, които са важни за нас, трябва да се използват всички мрежи за взаимодействие с двете политически сили в САЩ, въпреки крупната победа на републиканците. Украинската дипломация на всички нива трябва най-накрая да загърби емоциите и да намери ясни прагматични аргументи иза американските политици, и за обикновените американци“, добави Климпуш-Цинцадзе.

          Въпреки многократните настоявания по време на американската предизборна кампания от страна на украинското правителство, че то се радва на подкрепа и от двете партии във Вашингтон, перспективата за победа на Тръмп очевидно тегнеше над Киев.

          Крилото на Тръмп в Републиканската партия блокираше помощта за Украйна от октомври 2023 г. до април тази година, разходвайки до дъно военновременния бюджет на Киев и коствайки на страната някои от най-способните ѝ бойци.

          Тръмп многократно е твърдял, че има добри отношения с руския президент Владимир Путин и е осмивал Зеленски като „най-великия търговец в историята“. Той обаче също така твърди, че е казал на Путин, че САЩ ще бомбардират Москва, ако тя се опита да атакува Украйна и е казал, че иска да помогне на Зеленски.

          Украинските депутати са сигурни, че съществува някакъв план.

          „Трудно ни е да кажем дали кореспондира напълно с казаното от тях по време на кампанията. Но … това, което се обявява по време на изборите, невинаги съответства на това, което ще бъде извършено след тях“, каза за „Политико“ Дмитро Разумков, независим украински депутат и ръководител на президентската кампания на Зеленски през 2019 г.

          Зеленски е наясно, че бъдещата администрация на Тръмп вероятно ще възприеме по-прагматичен подход към Украйна. Ето защо предполагаемият „план за победа“, който той очерта публично миналия месец, цели да докаже на САЩ и на другите партньори, че помощта за Украйна не е благотворителност, а „двупосочна улица“, каза на брифинг в четвъртък говорителят на украинското външно министерство Георгий Тихий.

          Докато първите три точки от така наречения „План за победа“ включват покана за членство в НАТО за Украйна, повече оръжия и край на ограничението върху използването им в Русия, последните две се отнасят до това, което Украйна предлага в замяна: използването на нейните природни ресурси и нейните калени в битки войски, за да гарантират сигурността на Европа след войната.

          „Украинският президент поддържа интензивни контакти с Тръмп и неговия екип. Президентите имаха добра среща в Ню Йорк [на 27 септември], където беше важно да се изложи украинската гледна точка“, припомни Тихий.

          „Смятаме, че осигуряването на честен и справедлив мир за Украйна е в най-добър интерес на Америка. Тази война е много по-голяма от самата Украйна. Подкрепата за Украйна не е благотворителност, а много изгодна инвестиция в сигурността за нашите партньори“, добави той.

          Тихий призна, че се е предполагало, че ако Западът намали помощта за Украйна, това ще принуди Киев да търси мир на всяка цена. В действителност, каза той, орязването на помощта само ще разшири войната и ще увеличи руските зверства, принуждавайки впоследствие съюзниците на Украйна така или иначе да възобновят помощта.

          „Ние сме много рационални още от самото начало. Украйна и президентът Зеленски се стремят към постигане на резултати и сделки, като наистина очакват сътрудничество с администрацията на Тръмп след встъпването в длъжност“, коментира той.

          Никакви такива сделки обаче няма да включват размяна на територия срещу мир, каза Тихий, защото това само би увеличило апетита на Путин.

          „На много от нашите партньори трябва да се напомни какво предшества пълномащабната агресия на Русия – ултиматум за НАТО да върне границите си от 1997 г. Много пъти сме виждали партньори да пренебрегват предупрежденията на Украйна. В крайна сметка се оказа, че сме прави“, добави той.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Зов за Помощ - spot_img

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions