Авторитетният испански всекидневник „Marca“, близък до Реал Мадрид, публикува обширен материал, посветен на българската футболна легенда Георги Аспарухов – Гунди, в навечерието на световната квалификация България – Испания на националния стадион „Васил Левски“.
Материалът, озаглавен „По-голям от Стоичков“, разказва историята на Аспарухов и припомня защо той остава завинаги любимец на българските фенове. Изданието подчертава, че половин милион души се стичат на погребението на Гунди и Никола Котков – свидетелство за статута му на истинска национална икона.
Гунди – символ отвъд успехите от 1994 г.
„Marca“ посочва, че макар поколението на Христо Стоичков да достига връх в историята на националния тим със сензационното четвърто място на Световното първенство в САЩ през 1994 г., за българите най-големият остава Георги Аспарухов. Изданието напомня, че когато България елиминира Аржентина, Мексико и Германия и достига полуфиналите срещу Италия, Аспарухов вече повече от 20 години не е между живите, но споменът за него е по-силен дори от подвизите на „златното поколение“.
Кратък, но ярък живот
Роден на 4 май 1943 г. в София, Аспарухов пораства в квартал „Редута“. Там талантът му изпъква както във футбола, така и във волейбола. Още на 15 години е привлечен в школата на Левски, клуба, който носи името на националния герой Васил Левски. По желание на феновете, след трагичната му смърт през 1971 г., стадионът на „сините“ е преименуван на негово име.
На 17 години Гунди дебютира в А група, но първоначално колебае между футбола и волейбола. В крайна сметка избира футбола, въпреки че често е отблъскван от грубата игра и натиска около него. Скоро попада и в националния отбор, където започва като защитник. Едва след впечатляващ гол на турнир в Австрия е преквалифициран като нападател – позиция, в която разкрива истинския си талант.

Звезда в България и Европа
Заради военната си служба Аспарухов временно играе за Ботев (Пловдив), откъдето печели Купата на България и се превръща в звезда. След това отново облича екипа на Левски и участва на три световни първенства – Чили 1962, Англия 1966 и Мексико 1970.
Славата му се разпространява из Европа. Еусебио заявява след мач между Бенфика и Левски през 1965 г., че би искал винаги да има до себе си нападател като Аспарухов. Две години по-късно интерес към него проявява Милан, но Гунди отказва трансфер, като според легендата казва: „Има една страна, която се нарича България. В тази страна има един отбор – Левски. Това е моето място. Тук съм роден и тук ще умра.“
Трагичният край
На 30 юни 1971 г., заедно със своя съотборник Никола Котков, Аспарухов тръгва с автомобила си към Враца за юбилеен мач. По пътя колата им се удря челно в камион и избухва в пламъци. Тримата пътници загиват на място.
На погребението в София се стичат над половин милион души – едно от най-масовите събития в историята на страната. Гунди е едва на 28 години, но вече е легенда, останала завинаги в сърцата на феновете.

Това е истината
Така е
За Гунди само на приказки. Е Велик Като постижения в Европа нищо нищо. За Стоичков всичко за което си мечтае един футболист Даже няма за какво да ги сравняваме. Огромна разлика
На години
Свинете мрът от 09.09.2016
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Атанас Ников Атанасов , много е явно отсъствието, на мозъка ви!
Димитър Божилов да точно е. Личи си.
Баш па тоя алкохолик
ВЕСТНИК-МАРКА, ТАЯ МЕДИЯ НЕ Е ЛИ В МАДРИД!
Ей не я разбра