България неотклонно работи за просперитета на Югоизточна Европа, като основни приоритети са диверсификацията на енергийните източници, европейската интеграция на Западните Балкани и модерната инфраструктура. Това заяви премиерът Росен Желязков по време на XXXIV среща на високо ниво на Международния център „Низами Ганджеви“ в Ню Йорк.
„Заедно с нашите партньори активно работим за разширяване и завършване на пътната и железопътната инфраструктура, енергийната и цифровата свързаност, защото именно свързаността ще увеличи устойчивостта на региона на предизвикателства в контекста на продължаващата война на Русия срещу Украйна“, подчерта той.
Желязков акцентира върху стратегическата важност на Паневропейския коридор VIII и изграждането на вертикалните оси Гърция–Турция–България–Румъния, които освен икономически ползи, имат значение и за южния фланг на НАТО.
„Ние сме домакин на многонационални сили на НАТО, участваме в съвместни учения и допринасяме за регионални отбранителни инициативи. Имаме ключова роля в управлението на границите и миграцията, особено след пълноправното ни членство в Шенген“, изтъкна министър-председателят.
По думите му България има водеща роля в енергийната диверсификация: междусистемната връзка Гърция–България намалява зависимостта от руски газ, а вертикалният газов коридор осигурява доставки за почти всички страни в региона.
„Нашият ангажимент към европейската интеграция на Западните Балкани е непоколебим. България последователно се е застъпвала за присъединяването на нашите съседи към ЕС – не като услуга, а като необходимост за регионалното сближаване“, заяви Желязков и подчерта нуждата от устойчиви реформи в страните кандидатки.
