Хебър се справи с Нефтохимик в блестящ финал за Купата на България

„Тигрите“от Пазарджик спечелиха надпреварата за трети път в историята

2 годиниВолейбол 12 Симеон Кисьов

Шампионът на България Хебър (Пазарджик) детронира носителя на трофея от миналия сезон Нефтохимик 2010 (Бургас), след като го срази с 3:1 (25:23, 25:27, 25:23, 25:21) на финала за Купата на България в бургаската зала “Младост”.

Това е трета Купа на България в клубната витрина на пазарджиклии, които ликуваха през 2019 и 2020 година. От началото на сезона пък е второ отличие за „тигрите“, след като те вдигнаха и Суперкупата на страната след успех с 3:1 гейма срещу тима от Бургас.

Домакините от Нефтохимик поведоха с 5:2 в началото след успешна така на Николай Учиков, а Юлиус Фиркал завърши трудна топка в атака за 6:3 и пайп на Калоян Балабанов доведе преднината на бургазлии до 7:3. Лека полека гостите изравниха играта и направих обрат, повеждайки с 13:11. До края на гейма волейболистите на Камило Плачи не позволиха на бургазлии отново да ги поведат и спечелиха с 25:23.

Хебър дръпна с 3:0 на старта на втората част и поддържаше разликата до средата на гейма, когато Нефтохимик изравни при 14:14 и след това поведе. Битката продължи точка за точка, а в крайна сметка бургазлии взеха гейма след 27:25 и изравниха резултата.

Възпитаниците на Николай Желязков поведоха с 3:0 в началото на третата част и до самия ѝ край удържаха преднината си. Все пак Хебър изравни при 22:22 и направи пълен обрат, за да ликува в гейма с 25:23 след успешна атака на Якопо Масари по блокадата.

Четвъртата част започна равностойно до 3:3, но след това „тигрите“ поведоха със 7:4 след атака на Брадли Гънтър. Тодор Алексиев атакува мощно по диагонала от зона 4 за 9:4 и Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Хебър дръпна с 5 точки при 11:6, а домакините намалиха до 12:14. Бургазлии изравниха при 21:21, но последваха четири поредни точки за шампионите и те триумфираха след 25:21 с Купата на България.