Верстапен спечели Гран при на Великобритания

Макс Верстапен ликува за първи път на "Силвърстоун" и записа осма победа за сезона

10 месецаМоторни 14 Симеон Кисьов

Световният шампион Макс Верстапен с Ред Бул спечели по категоричен начин за първи път в историята Гран при на Великобритания от Формула 1 и записа шеста поредна победа и осма за сезона. Нидерландецът финишира пред Ландо Норис (Великобритания, Макларън), а Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес) допълни подиума.

Гран при на Великобритания бе едно от лесно спечелените от Верстапен през тази година, но стартът предложи драма. Победителят от съботната квалификация не потегли добре и Ландо Норис го изпревари, а Оскар Пиастри (Австралия, Макларън) почти направи двоен удар по световния шампион, но остана трети.

Хамилтън пък излезе извън пистата в завой номер 3 и се смъкна до девета позиция, но седемкратният шампион постепенно възстанови позиции и стигна до четвърти подиум за сезона.

Състезателите на Макларън държаха известно време Верстапен приклещен на второто място, но това не продължи дълго. Нидерландецът изпревари Норис в петата обиколка и оглави класирането, а след още 15 тура вече водеше с четири секунди, които съхрани почти изцяло до края.

Спиранията в бокса и притесненията за дъжд не доведоха до промяна на първото място и и пилотът на Ред Бул стигна до  шеста поредна победа. Той вече има 255 точки и води с 99 пред съотборника си Чеко Перес (Испания, Ред Бул), който финишира шести от 16-а позиция на решетката.

Верстапен завърши с 3.798 секунди пред Ландо Норис, който надгради четвъртото място от Канада с втора позиция и записа най-доброто си класиране за сезона. Пилотът на Макларън направи великолепна битка с Люис Хамилтън, като успя на няколко пъти да блокира изпреварвания при пряк дуел с гуми хард за Норис срещу софт за британеца.

С третото си място Хамилтън се доближи на 16 точки от третия в генералното класиране Фернандо Алонсо (Испания, Астън Мартин), който финишира седми днес.

Така Верстапен вече има 255 точки, докато Перес е едва със 156. При конструкторите Мерцедес увеличи разликата до Астън Мартин на 22 точки, а Макларън изпревари Алпин за 5-ата позиция, като тимът събра този уикенд 30 точки, след като имаше общо 29 преди него.