Министърът на търговията Йомер Болат категорично отхвърли твърденията за каквито и да било търговски дейности с Израел, като заяви, че Анкара е преустановила цялата търговия през май и продължава да налага това.
Болат написа в Х, че Турция е спряла всички търговски дейности, включително износа и вноса за и от Израел, докато Тел Авив не се съгласи на постоянно прекратяване на огъня и не позволи непрекъсната доставка на хуманитарна помощ в Ивицата Газа.
„Нашата митническа система е напълно затворена за всички търговски дейности с Израел“, каза Болат, цитиран от в. „Сабах“.
Междувременно Болат отбеляза, че Анкара разрешава търговията с Палестинската автономия в окупирания Източен Йерусалим, Западния бряг и Ивицата Газа в съответствие с взаимно споразумение, в случаите, когато палестинските власти потвърдят, че продуктите са предназначени за Палестина и са изнесени от палестинци.
Всички продукти, търгувани с региона, принадлежат към търговията с палестинци, документирана с официални данни.
Около 25 % от непрекия или прекия износ на Палестина – на стойност около 7,7 млрд. долара – се осъществява с Турция, каза Болат и добави, че палестинските износители подават заявления до палестинското министерство на националната икономика и приключват процеса в координация с турското министерство на търговията.
Този механизъм има за цел да задоволи нуждите на палестинския народ и подчертава подкрепата на Турция за палестинците.
Освен че преустановяват търговията с Израел, турските официални лица призовават всички държави да наложат оръжейно ембарго на Израел.
Пренебрегвайки резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, призоваваща за незабавно прекратяване на огъня, Израел продължи бруталната офанзива в Газа след трансграничната атака на палестинската съпротивителна групировка Хамас през октомври миналата година.
Оттогава досега са убити над 42 400 души, повечето от които жени и деца, а над 99 000 души са ранени по данни на местните здравни власти.
Израелската атака доведе до разселване на почти цялото население на Газа в условията на продължаваща блокада, която доведе до остър недостиг на храна, чиста вода и лекарства.
Израел е изправен и пред дело за геноцид в Международния съд (МС) заради действията си в Газа.