Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп може да предложи на Украйна замразяване на военния конфликт с Русия без връщане на територии и отказ от присъединяване към НАТО поне за 20 години, съобщиха информирани източници пред The Wall Street Journal (WSJ).
Според тях съветниците на Тръмп в момента обсъждат такъв сценарий за прекратяване на войната. Предполага се, че след замразяване на военните действия ще бъде обявена демилитаризирана зона по цялата фронтова линия. Все още обаче не се знае кой ще гарантира нейната безопасност. В същото време един от събеседниците на WSJ изключва участието на американски войници или контингент на ООН.
В замяна на отказа от присъединяване към НАТО през следващите 20 години, Тръмп може да обещае да продължи да доставя на Украйна оръжие.
„Можем да обучаваме [военните] и да предоставим друга подкрепа, но това ще бъде направено предимно от европейските страни. Ние не изпращаме американски мъже и жени да пазят мира в Украйна. И не плащаме за това. Помолете поляците, германците, британците и французите да го направят“, казал член на екипа на Тръмп.
В същото време източниците на WSJ подчертали, че Тръмп все още не е одобрил конкретен план за прекратяване на военния конфликт в Украйна. Бивш помощник на републиканеца по въпросите на националната сигурност отбелязал, че Тръмп ще вземе решение лично и в последния момент, така че никой не може да каже предварително какво ще реши президентът
WSJ обаче отбелязва, че планът, описан от източниците му за прекратяване на войната, е подобен на решението на конфликта, представено от новоизбрания вицепрезидент Дж. Д. Ванс през септември. Според него Тръмп ще предложи сделка, при която Русия ще запази окупираните от нея украински територии, ще бъде създадена демилитаризирана зона по сегашната фронтова линия и украинските войски ще бъдат подсилени за случай на повторен конфликт с Русия. Москва от своя страна ще получи гаранции, че Украйна няма да се присъедини към военни съюзи, включително НАТО.
WSJ очаква различни фракции с различни възгледи да се борят за влияние върху външната политика на Тръмп по време на втория му мандат. Така бившият държавен секретар Майк Помпео, който се кандидатира за поста министър на отбраната, може да настоява за споразумение, което няма да изглежда като победа за Русия. Но Ричард Гренел, който се смята за основен претендент за поста държавен секретар или съветник по националната сигурност, може да се съгласи на значителни териториални отстъпки от страна на Украйна, за да се сложи край на войната възможно най-бързо