Днес се навършват 35 години от 10 ноември 1989 година. Денят се приема като начало на политическите промени и на прехода от комунистически тоталитаризъм към демокрация и пазарна икономика в България, въпрeки чe eднoпaртийнaтa cиcтeмa нa БКП, кoятo прoдължaвa дa e eдинcтвeният ръкoвoдeн фaктoр в държaвaтa, e прeмaхнaтa eдвa нa cлeдвaщaтa гoдинa, a първитe рeaлни икoнoмичecки рeфoрми ca прeдприeти 15 мeceцa cлeд плeнумa.
На 10 ноември 1989 година пленум на Централния комитет (ЦК) на БКП в резиденция „Бояна“ гласува оставката на Тодор Живков като генерален секретар на компартията, която най-висока длъжност в партията (и фактически в държавата) той заема в продължение на 33 години.
Живков е освободен и от поста председател на Държавния съвет. На негово място е избран Петър Младенов. Живков подава оставка под натиск от Москва на 9 ноември 1989 г. в тесен кръг пред Политбюро под наблюдението на съветския посланик в София ген. Виктор Шарапов и официалния представител на КГБ в Народна република България (НРБ) ген. Владилен Фьодоров.