Археолози в Перу откриха древна пирамида на около пет хиляди години, принадлежаща на една от най-старите цивилизации на планетата. Откритията са направени в „сектор F“ на археологическия обект Чупачигаро, който се намира само на километър от свещения град Карал-Супе, включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
Пирамидата е изградена от четириъгълни камъни и разполага със централно стълбище, което вероятно е водело до върха й в миналото. Структурата изглежда да е била използвана като пирамида в някакъв етап от съществуването си. Откритията показват, че мястото е част от по-широк археологически комплекс, принадлежащ на цивилизацията на Каралите, която е съществувала между 3000-1800 г. пр.н.е.
Цивилизацията на Каралите се смята за една от най-старите и най-значими в историята на човечеството. Сградите в региона се различават по размер, ориентация и архитектурни особености, което предполага, че всяка структура е имала различни функционални роли в обществото на Каралите.
Тази находка добавя ново измерение към разбирането за ранните човешки цивилизации в Южна Америка и тяхното архитектурно развитие.
„Във всяка сграда могат да бъдат разпознати няколко строителни фази, в които се различават техниките, материалите, дизайнът, използването на пространството, декорацията и архитектурните елементи, характерни за този период“, казаха от Министерството на културата на Перу.