Подкрепяните от Иран бунтовници хути обвиниха американските военни, че са бомбардирали затвор в Саада, техния бастион в Северен Йемен, убивайки 68 и ранявайки 47 африкански мигранти, държани там.
По въпрос на АФП, американското военно командване за Близкия изток (Centcom) „посочва, че е наясно с твърденията за жертви сред цивилното население, свързани с американските удари в Йемен, и приема тези твърдения много сериозно“.
„В момента се извършва оценка на щетите и разследване на тези твърдения“, добави той.
Съединените щати нанасят удари по хутите почти ежедневно от 15 март като част от операция „Rough Rider“ в опит да спрат заплахата, която те представляват за търговските кораби в Червено море и Аденския залив.
Бунтовниците, които контролират големи части от Йемен, атакуват морското корабоплаване от края на 2023 г. в знак на солидарност с палестинците в ивицата Газа, която е опустошена от войната между Хамас и Израел.
Те също така редовно поемат отговорност за ракетни удари директно срещу Израел, който твърди, че ги прихваща.
Американската армия обяви в неделя, че е нанесла удари по над 800 цели в Йемен от средата на март, убивайки стотици бунтовнически „бойци“, включително членове на ръководството на групировката.
Часове по-късно официалната хутска информационна агенция Саба съобщи за американски удари по център, където са били държани мигранти в следствения арест Садаа.
– ООН е „много загрижена“ –
„Гражданската защита обяви, че 68 африкански мигранти са били убити и 47 ранени при нападението на САЩ срещу център, в който са настанени нелегални мигранти“, съобщи по-късно хутската телевизия Ал-Масира.
Нито Саба, нито Ал-Масира са уточнили националността на жертвите.
АФП не успя да потвърди независимо броя на жертвите.
Според изявление на Министерството на вътрешните работи на администрацията на хутите, в центъра са били задържани около 115 мигранти.
ООН е „много обезпокоена“ след съобщенията за тези удари, заяви говорител в понеделник.
„Предварителната информация показва, че 68 мигранти са били убити и 48 са ранени, но броят им може да нарасне“, добави Стефан Дюжарик, без да спомене Съединените щати.
Говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багхай определи в изявление ударите „срещу цивилни цели, жизненоважна инфраструктура и домове в няколко региона на Йемен“ като „военни престъпления“.
– Удари по Сана –
Телевизия „Ал-Масира“ излъчи в понеделник кадри, показващи тела, заклещени в развалините, и спасителни екипи, опитващи се да помогнат на жертвите на място, както и ранени хора, лекувани в болници.
Въпреки войната, която опустошава Йемен повече от десетилетие, много мигранти от Африканския рог, често от Етиопия и Сомалия, продължават да преминават през територията с надеждата да достигнат до богатите съседни страни от Персийския залив.
Международната организация по миграция (МОМ) заяви в понеделник, че следи „ситуацията отблизо“, като същевременно подчерта, че не действа в центъра.
„Наложително е да се положат всички усилия, за да се избегне вреда за цивилното население и да се защитят най-уязвимите при тези трудни обстоятелства“, призова тя в изявление.
В неделя вечерта хутите съобщиха за нови удари, приписвани на Съединените щати, в райони под техен контрол, включително в предградията на столицата Сана, при които са загинали осем души, според тях.
Гражданската война в Йемен бушува от 2014 г., а Саудитска Арабия се намесва от 2015 г. в подкрепа на правителството, срещу което се борят бунтовниците хути.
В понеделник хутите заявиха, че са отговорили на американските удари, като са атакували самолетоносача USS Harry Truman, „използвайки няколко крилати ракети, балистични ракети и дронове“, действие, извършено „в отговор на агресията и кланетата срещу цивилни“.
Те също така поеха отговорност за „военна операция“ срещу Израел, насочена към „окупирания регион Ашкелон с дрон“.
„Иран несъмнено продължава да оказва подкрепа на хутите“, заяви в неделя Близкоизточното командване на американските военни.
„Ще продължим да увеличаваме натиска, докато не бъде постигната целта, която остава възстановяване на свободата на корабоплаване“, добави американското командване.
Съединените щати започнаха да нанасят удари по позициите на хутите през януари 2024 г. Бомбардировките се засилиха при президентството на Доналд Тръмп.
В същото време Вашингтон увеличи икономическия натиск върху хутите, като наложи санкции и атакува нефтеното пристанище.