САЩ съобщиха, че налагат санкции на 7 компании, участващи в продажбата на ирански петрол, с което засилват натиска въпреки новите ядрени преговори между Вашингтон и Техеран.
Съединените щати заявиха, че се насочват към пет търговски дружества – четири със седалище в Обединените арабски емирства и едно в Турция – които продават нефтохимически продукти с ирански произход на трети държави, както и към две фирми, занимаващи се с морски транспорт.
„Докато Иран се опитва да генерира приходи от петрол и нефтохимически продукти, за да финансира дестабилизиращите си дейности и да подкрепя терористичните си дейности и своите пълномощници, Съединените щати ще предприемат стъпки, за да държат отговорни както Иран, така и всички негови партньори, участващи в заобикалянето на санкциите“, заяви държавният секретар Марко Рубио.
Този ход идва непосредствено след като Иран обяви четвърти кръг от преговори с администрацията на президента Доналд Тръмп, които ще се проведат на 3 май в Рим.
Иран се стреми към облекчаване на санкциите като част от сделката по оспорваната си ядрена програма.
Бизнес приятелят на Тръмп и пътуващ по света пратеник Стив Уиткоф води преговорите и изразява оптимизъм за постигане на сделка, като Тръмп се стреми да избегне израелски удар по иранските ядрени обекти.
По време на първия си мандат Тръмп развали по-ранно споразумение с Иран, договорено от бившия президент Барак Обама и европейските съюзници на Вашингтон.
Той наложи широкообхватни санкции, включително се опита да забрани на Иран да продава петрол на всички други държави – като ключовият пазар е Китай.
Санкциите остават в сила, въпреки че нивата на прилагане варират.