Трудната за прокарване пенсионна реформа във Франция в крайна сметка ще мине.
Това заяви за БНР Милен Керемедчиев, който е бивш заместник-министър на външните работи.
„Изключително тежко решение иска да прокара френският президент Макрон. То срещна сериозна съпротива. И в миналото френският народ има тенденцията да се бунтува изключително силно и агресивно относно социални промени, които иска да направи правителството“, посочи Керемедчиев.
„Франция е държава, която е тежко социална. Огромни са разходите в социалната сфера. Има огромен брой мигранти също, които ползват социалната система. Трябва да се направи нещо – решението беше за вдигнае на пенсионната възраст с 2 години. Това разгневи французите, които защитават своите прави“, поясни Милен Керемедчиев.
Бившият заместник-министър на външните работи коментира и провокациите от страна на Република Северна Македония:
„По никакъв начин не трябва да ги омаловажаваме, но трябва те да бъдат докладвани постоянно, всяка провокация трябва да бъде отбелязвана, документирана и изпращана в Брюксел. Докато ние правим това и показваме, че Северна Македония продължава да не спазва поетите ангажименти, толкова нейният път към ЕС се отдалечава и върху България няма да има натиск да променя своя позиция, тъй като проблемът става общоевропейски, нарушават се европейски ценности, което отдалечава Северна Македония и я разделя от Албания, която стартира тихо и спокойно преговорния процес за членство в ЕС“.
Милен Керемедчиев коментира и визитата на китайския президент Си Дзинпин в Москва:
„Посещението на Си Дзинпин ще бъде използвано от Русия да се покаже, че отношенията им са прекрасни, че Китай продължава да подкрепя политиката на Русия за нейната т.нар. специализирана военната операция. Ще се търси максимално пропагандната част, каквато Русия обича да прави“.