От палтото на папата до ареста на Тръмп: Как се създава „дълбоко фалшиво“ съдържание?
Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.
Името на тази технология е „deepfake“… в превод това означава- „дълбоко фалшиво“.
Лицата могат да се сменят за миг. Човекът до вас може да бъде някой друг. По нищо не може да се различи от истинските лица и случки, които се визуализират.
Последният случай на „deepfake“ беше наблюдаван в Съединените щати (САЩ) със снимка на бившия американски президент Тръмп, която предизвика отзвук по целия свят.
Но се оказа, че снимката не е истинска и е създадена с изкуствен интелект.
Друг пример е бялото палто на световноизвестна марка за дрехи, носено от папа Франциск. Снимката, която получи хиляди коментари и харесвания в социалните мрежи, отново е създадена с технологията deepfake.
Deepfakes се използват не само в снимки, но и във видеоклипове.
Експертите твърдят, че лицето на всеки записан във видеото може лесно да бъде променено. Собственикът на продуцентската компания Ahmet Tamer Çınarcık направи следните изявления относно работата на технологията deepfake:
„Изображенията, направени на различни места и в различно време, се подлагат на процес, наречен проследяване. Компютърният софтуер проследява предварително заснетите изображения, като очертава определени референтни точки върху тях“.
След като изображенията на хората, чиито лица ще бъдат сменени в целевото видео, са записани в детайли, останалото се оставя на професионалния софтуер и майсторството на дизайнера, който го използва.
Има дори повече. Възможна е и промяна на гласа:
„Променя и гласа на всеки, както лицето, което е под прицела на новата технология, може да кажат неща, които никой никога не е изричал“.
Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.
ТВ "ЕВРОКОМ" - Повече от 25 години доверие, истина и обективност!
Пишете ни: novini@eurocom.bg
© Изработка от logicall.bg