Южният град Рафах се превърна в най-пренаселения град в ивицата Газа, след като над един милион жители на Газа бяха принудително разселени от 7 октомври досега и се озоваха в най-южното населено място, на което липсва основната инфраструктура, необходима за издръжката им.
На фона на непрекъснатите израелски бомбардировки, отнели живота на десетки хиляди, Рафах се превърна в последно място за хората, търсещи безопасност поради затварянето на границата. Кадри, заснети в сряда, показват местни жители, които се разхождат по претъпканите улици. „Пренаселеността е огромна, след като милион и половина са настанени в тази малка провинция. Не можем да разберем всичко това“, каза един от продавачите.
Тъй като повече от половината население на анклава сега живее в Рафа, както местни, така и разселени лица са изправени пред огромни предизвикателства при осигуряването на храна за семействата си поради недостига на ресурси и стоки.
Освен това жителите на Газа са изправени пред безпрецедентен скок на цените, което прави все по-трудно за повечето от тях да си позволят достатъчно храна за семействата си.
„Високите цени в Рафа са удивително непоносими. Например, всяка стока, която струва 5 шекела, стана 50 шекела, а продуктите от десет шекела станаха 100 шекела“, каза един от разселените.
„В моето семейство има 20 члена и не мога да посрещна техните нужди. Излизам на пазара, без да мога да купя нищо за децата си, нито храна, нито вода, дори пилешкото струва 30-40 шекела, за съжаление, не мога да си го позволя“, добави друг разселен. От своя страна продавачите на кражби споменаха, че жителите не можеха да си купят дори най-необходимото и мнозинството не успяха да си набавят никакви продукти. „От сутринта всички питат за цени, но без да купуват. Един или двама на всяка хиляда може да имат 50 шекела. Всички хора гладуват и не могат дори да си позволя торба брашно“, каза продавач на крадено от непознато.
По-голямата част от населението на Газа трябваше да се премести в южната част на Ивицата Газа поради израелските непрекъснати атаки, продължаващи от 7 октомври. Газа, която е напусната от 90 процента от гражданите, се е превърнала в „необитаемо място“, според UNRWA.
Израел започна поредица от въздушни удари по Ивицата Газа, откакто Хамас предприе безпрецедентна атака срещу Южен Израел на 7 октомври, убивайки около 1200 души, предимно цивилни, и отвличайки над 200 според израелски официални лица. Израел обяви война на групировката и „пълна обсада“ на Газа с широкомащабна кампания от въздушни удари. Сухопътно нахлуване започна в края на третата седмица, като израелските лидери обещаха да „унищожат“ Хамас. Палестински официални лица съобщиха, че най-малко 23 200 души са били убити и повече от 57 000 ранени към момента на публикуването. Израелските отбранителни сили твърдят, че обекти и инфраструктура на Хамас са били насочени в отговор. Експертите на ООН обаче предупредиха срещу „колективно наказание“ за хората в Газа, преди да предскажат „хуманитарна криза“ и след това заявиха, че „адът се настанява“ за региона.