Search Suggestions
      неделя, 22.02.26
      Search Suggestions
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -

          Украинските дронове изведоха от строя 14% от руските рафинерии

          18 май 2024 | 00:00 250

          Украинските атаки с дронове са извели от строя 14% от руските нефтопреработвателни мощности. „Украинските атаки с дронове срещу руската енергийна инфраструктура по-рано тази година извадиха от строя 14% от капацитета за рафиниране на петрол в страната и повишиха вътрешните цени на горивата, но имаха минимално въздействие върху производството на електроенергия“, съобщи агенция „Блумбърг“, цитирайки разузнавателната агенция на Пентагона.

          - Реклама -
            
            

          Според изчисленията на изданието загубата на част от мощностите е довела до повишаване на цените на вътрешните горива с 20%-30% до средата на март. За да задоволи нуждите на вътрешния пазар, Руската федерация беше принудена да спре износа. „За да смекчи въздействието на тези удари, Русия забрани износа на бензин за шест месеца, считано от март, започна да внася петролни продукти от Беларус, които беше планирала да внася от Казахстан, и пренасочи превоза на петролни продукти към руските железници от други видове транспорт“, се казва в доклада на Министерството на отбраната на САЩ. Въпреки че атаките все още продължават, анализът обхваща само двумесечен период: от първото нападение срещу завода на Новатек в Уст-Луга на 21 януари до нападението на 24 март срещу електроцентралата в Новочеркаск.

          Посочва се, че действията на Украйна „доведоха до незначителни прекъсвания в електроснабдяването на руските военни и цивилно население“, тъй като „Русия разполага с мощен генераторен капацитет – третият по големина в света – и висока степен на излишък в своята мрежа“.

          Разузнаването също така отбеляза влиянието на Украйна върху руските военноморски операции. Заради атаките на украинските въоръжени сили руският Черноморски флот започна да избягва украинското крайбрежие и предислоцира някои кораби от основната си база в окупирания Севастопол в Крим.

          Изданието „Форийн афеърс“ смята, че Украйна трябва да продължи атаките срещу руските рафинерии, защото това вреди на агресора, но не влияе негативно на световния петролен пазар. Изданието отбелязва, че Украйна е съсредоточила атаките си конкретно върху петролни рафинерии, а не върху нефтени полета или инфраструктура за износ на суров петрол. /БГНЕС

          google-news
          Последвайте Евроком в Google News

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          Папа Лъв XIV с остър призив: Мирът в Украйна не търпи отлагане

          Папа Лъв XIV определи мира в Украйна като „спешна необходимост“ и призова за незабавно прекратяване на огъня, спиране на бомбардировките и активен диалог преди четвъртата годишнина от руската инвазия.

          САЩ за първи път показаха хиперзвуковия „Dark Eagle“

          САЩ за първи път показаха хиперзвуковия ракетен комплекс Dark Eagle, способен да развива скорост над 5 Маха и да нанася удари на разстояние над 2775 км, като системата ще играе ключова роля в потенциални конфликти в Индо-Тихоокеанския регион.

          Британската корона обмисля да извади принц Андрю от наследството

          След ареста на принц Андрю във връзка със скандала около Джефри Епстийн британските власти обсъждат възможността за премахването му от линията за наследяване – ход, който би изисквал международно съгласие.
          Вашият коментар
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          Search Suggestions
              Search Suggestions