„Златен век“ – може би най-обсъжданата сграда в съвременната ни история, проектирана още през 1997г. Сградата е проектирана в масивно 120-метрово тяло. Разгънатата площ на проекта е 31.5 хил. кв.м. Етажите й ще стигат до 34. От 2017 г. насам заради строежа на компанията „Артекс“, са се провели редица протести и обсъждания.
Строителните работи по сградата бяха спрени. Причина за замразяването на сградата са неясноти по нейната законност и проверката на ДНСК, констатирала съществени отклонения при строителството.
Изпълнителят на проекта изчислява загуба от 1,8 милиона лева, причинена от забраната за строителни работи. Административният съд в София отмени спирането на строежа на небостъргача „Златен век“, което предизвика обществено недоволство.
Арх. Пламен Мирянов от „Артекс“ защити проекта на фирмата си, негови служители излязоха на протест, за да може „Златен век“ да продължи да се строи.
Но и много хора излизаха на протести срещу дострояването. Един от тях е председателят на Инициативния комитет „Лозенец“.
„Артекс“ са убедени, че разрешението им за строеж е до 2022г. Те са го презаверили със Заповед на 19.11.2012 г. на Главния архитект на СО Здравко Здравков за срок от 10 години.
В началото на 2017 г. те започват фактически действия по „Златен век“. Тогава е приета и поправката в Закона за устройство на територията (ЗУТ), добила публичност като поправката „Артекс“. Тя предвижда за всички обекти от втора категория разрешението за строеж от 5-годишно да стане 10-годишно.
По думите на началника на Дирекция за национален строителен контрол арх. Влади Калинов тази промяна обаче не е направена добре, защото не е указано тези 10 години от кога важат и как важат, това поражда много различни тълкувания на закона.
В момента строежът на сградата е стигнал до 22 плоча, като проектът е за 31 плочи. Арх. Пламен Мирянов смята, че „Златен век“ ще бъде построена в срок до ноември 2022 г.
Сега арх. Влади Калинов казва, че след като проектът е одобрен, няма да има усложнения при издаването на ново разрешително за строеж в същата форма, но протестиращият Никола Вапцаров не е на същото мнение.
През 2017 г. Парламентът приема ЗИД ЗУТ (закон за допълнение и изменение на Закона за устройство на територията), в който се помества т.н. „поправка АРТЕКС“. Тя гласи, че строителното разрешение важи 10 години от откриване на строителната линия. Но това не важи за техния случай, защото правната норма изрично казва, че не важи за влезли в сила производства.
Проектът е е от обществено значение за квартала и е приоритет на кмета Константин Павлов. Той сезира прокуроратурата за продължаващото строителство на небостъргача „Златен век“, но очаква резултати чак наесен.
Отговорността за валидността на решението за строеж е голяма. Дирекцията за национален строителен контрол ще обжалва, предстои и Върховният административен съд да се произнесе дали „Артекс“ да продължи да строи. Компанията пък ще се опита да убеди институциите, че проектът им е добър с мнения на чуждестранни архитекти и инвеститори. Казусът за „Златен век“ не е приключил, но вече има просветление.