Европейският съюз, а не Русия, ще пострада, след като Украйна затвори кранчето на руските газови доставки за блока, заяви словашкият премиер Роберт Фицо.
Киев отказа да удължи транзитната сделка с руския държавен енергиен гигант „Газпром“, която позволява на Москва да вкарва природен газ в Централна Европа през украинските газопроводи, пренебрегвайки молбите на страни като Словакия и Унгария, които разчитат на евтината руска енергия.
Срокът на сделката изтече на 1 януари, с което се сложи край на споразумение, действащо от десетилетия.
„Спирането на транзита на газ през Украйна ще има драстични последици за всички нас в ЕС – но не и за Руската федерация“, заяви словашкият министър-председател Фицо в новогодишно обръщение, публикувано в социалните мрежи.
Фицо, който е в приятелски отношения с руския президент Владимир Путин и се срещна с него в Москва по време на изненадващо посещение по време на коледните празници, за да обсъдят доставките на газ, и преди е твърдял, че прекратяването на сделката ще увеличи разходите на ЕС и ще засегне конкурентоспособността на блока, както и ще увеличи цените на енергията в Словакия.
Той също така заплаши да предприеме „реципрочни мерки“ срещу Украйна, ако тя не удължи споразумението, включително да спре износа на електроенергия за страната, която е изправена пред тежка зима.
Украйна отхвърли предупреждението и предложи собствения си местен добив на газ като алтернатива за своите съседи. Полша заяви, че е готова да изнася повече електроенергия за Украйна, ако Фицо изпълни заплахата си.
Полският външен министър Радослав Сикорски приветства прекратяването на руската газова сделка като „победа“ за Киев, съобщи „Политико“.
„Путин похарчи милиарди за изграждането на „Северен поток“, за да заобиколи Украйна и да шантажира Източна Европа със заплахата да спре доставките на газ. Днес Украйна прекъсна възможността му да изнася газ директно за ЕС“, написа той в X.
Русия прекъсна енергийните доставки за страни от ЕС като Германия и Полша след пълномащабното си нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. Въпреки това няколко държави членки, включително Словакия, Унгария и Австрия, продължиха да купуват руски газ въпреки ангажимента на целия блок да прекрати зависимостта си от Москва до 2027 г.
Русия прекрати и доставките на газ за молдовския сепаратистки регион Приднестровие, предизвиквайки недостиг на енергия в разгара на зимата, който рискува да доведе до хуманитарна криза.
Решението на Киев да не предоговаря газовата си сделка с Москва е подкрепено от Европейската комисия, като говорител на Комисията заяви, че „ЕС е готов“ за прекратяване на споразумението, след като е работил „повече от година“, за да осигури „алтернативни доставки“.
Откакто встъпи в длъжност през 2023 г., словашкият лидер се превърна в един от най-верните съюзници на Кремъл в ЕС, като се зарече да блокира присъединяването на Украйна към НАТО и отказа да изпрати „дори още един куршум“ военна помощ на Киев.